Spisovatel Rushdie byl napaden během vystoupení v New Yorku, útočník jej bodl do krku

Zprávy ve 23: Spisovatel Salman Rushdie byl napaden (zdroj: ČT24)

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl napaden na pódiu při vystoupení v New Yorku. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a začal Rushdieho bodat nožem. Podle policie spisovatel utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do nemocnice, kde podstupuje operační zákrok. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě. Spisovatel dostával kvůli své tvorbě léta výhrůžky smrtí.

Podle AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze.

Spisovatel je nyní v nemocnici a stále je naživu, uvedla guvernérka Kathy Hochulová. Poté vzdala hold policistovi, který podle ní Rushdiemu „zachránil život“.

Svědek útoku řekl BBC, že návštěvníci diskuze se z událostí „stále vzpamatovávají“. „Bylo to naprosto strašné,“ popsal Carl Levan. Uvedl, že v době incidentu seděl asi 14 nebo 15 řad od pódia. Útočník podle něj spisovatele několikrát bodl.

Kaluž krve na pódiu

Lékařka Rita Landmanová, která byla také v době útoku na místě, deníku The New York Times řekla, že pomáhala Rushdieho po pobodání ošetřit. Podle doktorky utrpěl několik bodných ran, včetně jedné na pravé straně krku. Dodala, že pod jeho tělem se na pódiu vytvořila kaluž krve.

Rushdie se měl v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution účastnit debaty o tom, že Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu. Hochulová popsala městečko Chautauqua jako „velmi klidnou venkovskou komunitu“ a „ideální“ místo pro vystoupení významných osobností, jako je Rushdie.

Útok na svobodu slova

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer útok odsoudil jako „šokující a otřesný“. „Je to útok na svobodu slova a myšlení, což jsou dvě základní hodnoty naší země a instituce Chautauqua,“ napsal na Twitteru. Rushdiemu popřál rychlé uzdravení.

Čin odsoudil i americký svaz spisovatelů PEN America. „Pevně doufáme a věříme, že jeho zásadní hlas nemůže být a nebude umlčen,“ uvedla v prohlášení šéfka svazu Suzanne Nosselová.

Rushdieho kniha Satanské verše je v Íránu od roku 1988 zakázána, protože ji mnozí muslimové považují za rouhačskou. O rok později vydal tehdejší íránský vůdce ajatolláh Ruholláh Chomejní fatvu, v níž vyzval k Rushdieho zavraždění. 

Íránská vláda se od Chomejního dekretu již dávno distancovala, ale nenávistné nálady vůči Rushdiemu přetrvávaly. V roce 2016 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace odměnu za Rushdieho smrt na téměř čtyři milion dolarů.

Zavražděný překladatel

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř dvacet let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky, v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně Satanských veršů.

Útok odsoudili spisovatelé i politici

Na napadení reagovali také světoví politici. „Jsem zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit. V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku,“ uvedl britský premiér Boris Johnson na Twitteru. 

Kandidát na lídra britské Konzervativní strany Rishi Sunak spisovatele označil za „zastánce svobody slova a umělecké svobody“. Britská ministryně kultury Nadine Dorriesová uvedla, že šlo o „děsivý útok na literárního velikána a jednoho z velkých obránců svobody projevu.“ 

Útok odsoudil také český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Jsem šokován hrůzným útokem na Salmana Rushdieho. Modlím se za jeho uzdravení, zatímco čekáme na další zprávy. Musíme se postavit za svobodu projevu,“ napsal. 

K útoku se vyjádřili i Rushdieho kolegové z literárních kruhů, například americký autor Stephen King, který stál při Rushdiem, když dostával výhrůžky smrtí za Satanské verše a jeden z amerických řetězců chtěl knihu stáhnout z prodeje. „Doufám, že Salman Rushdie je v pořádku,“ napsal nyní. 

„Jsem šokován a rozrušen, když vidím, že můj přítel Salman Rushdie byl napaden před přednáškou. Je to dobrý a skvělý člověk a doufám, že je v pořádku,“ uvedl britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde či komiksem Sandman.

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová označila zprávy o útoku za „děsivé“. „Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku,“ napsala na Twitteru.

Útok odsoudila i bangladéšská spisovatelka Taslima Nasrínová, která musela prchnout z rodné země poté, co její román odsoudil islámský duchovní, který za její zavraždění vypsal odměnu. „Právě jsem se dozvěděla, že Salman Rushdie byl napaden v New Yorku. Jsem opravdu v šoku. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane. Žije na Západě a od roku 1989 je pod ochranou. Pokud byl napaden on, může být napaden každý, kdo kritizuje islám. Mám strach,“ uvedla Nasrínová.

Stoupenci íránských náboženských vůdců nad útokem jásají

Írán, jehož vedení před více než třemi desetiletími vydalo fatvu vyzývající k zavraždění Rushdieho, se k útoku na autora oficiálně nevyjádřil. Příznivci vlády však na sociálních sítích dávají najevo radost nad násilným činem a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu, píše americký list The New York Times.

Uživatelé sociálních sítí v pátek hojně sdíleli vyjádření íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Ten uvedl, že fatva proti Rushdiemu byla „vystřelena jako kulka, která si nedá pokoj, dokud nezasáhne svůj cíl“.

„To si zaslouží gratulaci: Dá-li Bůh, budeme brzy slavit, že Salman Rushdie půjde do pekla,“ uvedl na Twitteru konzervativní íránský vědec. Další uživatel sociální sítě napsal, že útočník byl součástí „islámských vojáků bez hranic“. „Pomsta se může opozdit, ale nevyhnutelně k ní dojde,“ uvedl konzervativní íránský aktivista.

Načítání...