Federální soudce ve Spojených státech nechal zveřejnit klíčový dokument, který uvádí důvody nedávné domovní prohlídky ve floridském sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Soudce nicméně souhlasil s pečlivým zredigováním textu, tedy začerněním podrobností. Z dokumentu vyplývá, že se Trump měl dopustit neoprávněného skladování tajných informací, které obsahovaly údaje citlivé pro národní bezpečnost.
Soud zveřejnil dokument k prohlídce Trumpovy rezidence. Detaily začernil
Federální soudce Bruce Reinhart nechal zveřejnit dokument, který vysvětluje důvody vedoucí ministerstvo spravedlnosti k vyšetřování v rezidenci Donalda Trumpa.
„Vláda vede kriminální vyšetřování nezákonného přemístění a skladování tajných dokumentů v nepovolených prostorech,“ stojí ve zprávě na webových stránkách soudu.
Většina podrobností ale zůstala utajena, protože soudce akceptoval žádost ministerstva spravedlnosti o úpravu části dokumentu v zájmu vyšetřování. Dokument má přes třicet stran. Dvacet tři stran je upravených a jedenáct zcela začerněných z obavy o bezpečnost svědků.
Z dokumentu vyplývá, že vláda provádí kriminální vyšetření neoprávněného uskladnění tajných informací v nevhodných prostorech, kterého se měl Trump dopustit. Měl také nezákonně odvézt vládní záznamy a skrývat je poté, co prohrál volby a přesunul se z Bílého domu do své rezidence.
Některé z tajných informací, které u sebe údajně měl Donald Trump, se navíc nesměly dostat do rukou cizích vlád a obsahovaly jména osob, které poskytovaly informace americkým tajným službám.
Soudce Reinhart v pondělí nařídil, aby byl dokument alespoň částečně zveřejněn, s odkazem na nebývalý zájem veřejnosti o domovní prohlídku v sídle bývalého amerického prezidenta. Úřady se nicméně proti zveřejnění ohradily a tvrdily, že by to vyžadovalo redigování „tak rozsáhlé části dokumentu, že zbytek textu bude bez jakéhokoli významného obsahu“.
Zájem veřejnosti byl tak velký, že stránky floridského soudu po zveřejnění dokumentu zkolabovaly, nakonec se k nim veřejnost dostala.
Agentura Reuters píše, že v dokumentu zveřejněném v pátek nejmenovaný agent FBI uvádí, že Národní archiv USA objevil desítky dokumentů označených jako utajené obsahujících „informace o národní obraně“, když v lednu v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago vyzvedl patnáct krabic dokumentů.
Agent, který přísežné prohlášení vypracoval, uvedl, že poté, co FBI prověřila první várku záznamů, došla k názoru, že existuje důvod domnívat se, že se v Mar-a-Lago stále nacházejí další dokumenty, což vedlo k prohlídce rezidence.
Jako „vloupání“ a „ilegální razii“ označil prohlídku Trump
FBI podnikla domovní prohlídku v Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago 8. srpna a zabavila krabice s utajovanými dokumenty, které republikánský exprezident nevrátil podle zákona úřadům, navzdory několika výzvám. Donald Trump, který koketuje s myšlenkou kandidatury v prezidentských volbách v roce 2024, vyšetřování odsuzuje a označuje ho za „hon na čarodějnice“.
Na své sociální síti znovu prohlásil, že je nevinný, a obvinil „radikálně levičácké demokratické žalobce“ z „ilegální razie“. „Dokonce se vloupali do mého trezoru, nevýslovný čin!“ rozhořčil se. Dříve požadoval, aby se případu ujali „nezávislí vyšetřovatelé“ místo FBI.
Americký prezident Joe Biden v pátek Trumpovo tvrzení o honu na čarodějnice odmítl a řekl, že je čistě na americkém ministerstvu spravedlnosti, aby určilo, zda byla zadržováním dokumentů ohrožena národní bezpečnost.
Ministerstvo spravedlnosti prošetřuje možné porušení tří zákonů, mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.
Vyšetřování pokusu o manipulaci voleb se dostalo do vnitřního kruhu exprezidenta
Trump čelí několika vyšetřováním. Prokurátorka ve státu Georgia, kde vyšetřuje Trumpův pokus o zvrácení výsledků prezidentských voleb v roce 2020, se snaží vynutit si výpověď bývalého Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse a dalších spolupracovníků bývalé hlavy státu.
Prokuratura požádala soud, aby Meadowsovi nařídil dostavit se příští měsíc před speciální velkou porotu. Té by měl zodpovědět otázky ohledně Trumpových pokusů zvrátit svou porážku v Georgii, klíčovém státu, který pomohl dostat demokrata Joea Bidena do Bílého domu. Meadowsův právník dosud nebyl k zastižení.
Požadavek na výslech Meadowse naznačuje, že se vyšetřování dobralo do Trumpova vnitřního kruhu, napsala agentura Reuters. Vyšetřování začalo brzy po telefonním hovoru z ledna 2021, který byl nahrán a ve kterém Trump naléhal na nejvyššího volebního úředníka státu, aby „našel“ dost hlasů ke změně výsledku.