Slovinská konzervativní vláda padla, novou sestaví levice

Lublaň - Slovinský parlament vyslovil nedůvěru vládě konzervativního premiéra Janeze Janši. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo na mimořádné schůzi 55 poslanců, proti 33. Hlasování vyvolala středolevá opozice v reakci na premiérovu korupční aféru. Vedením kabinetu byla pověřena ekonomka Alenka Bratušeková z levicově orientované formace Pozitivní Slovinsko. Slovinsko, dřívější premiant mezi nováčky Evropské unie, se dostalo v důsledku krize do těžkých hospodářských potíží.

Změna kabinetu se tak odehrává bez parlamentních voleb, navíc prostřednictvím jediného hlasování. Dvaačtyřicetiletá Bratušeková, která má dva týdny na sestavení nové vlády, slíbila, že po roce v úřadu požádá parlament o důvěru, a pokud ji nedostane, konaly by se mimořádné parlamentní volby. Řádné jsou plánovány na rok 2015.

Ekonomka, která do roku 2011 šest let sestavovala slovinský státní rozpočet, je první ženou ve funkci předsedkyně slovinské vlády. Janšovu reputaci těžce poškodil skandál, při němž místní kontrolní úřady označily jeho osobní finance za neprůhledné. Předseda vlády se dostal pod silný tlak opozice i koalice, vládní sestavu opustily tři koaliční strany. Janšův kabinet postupně ztratil parlamentní většinu.