Slovenští archeologové objevili na dně Dunaje zbytky římského mostu

Slovenští archeologové objevili na dně Dunaje nedaleko Komárna opracované kameny a dřevěné kůly. Domnívají se, že se jedná o zbytky římského mostu z počátku našeho letopočtu. Na Facebooku o tom informovala Trnavská univerzita.

Archeologové pracují u jihoslovenské obce Iža dlouhodobě, zkoumají zde římský vojenský tábor Celemantia, který je od loňského roku zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Existenci mostu přes Dunaj, který nyní tvoří hranici Slovenska s Maďarskem, vědci předpokládali již delší dobu, nyní se jim ale podařilo najít důkazy v podobě opracovaných kamenů a zbytků dřeva. S tím jim pomohli policejní potápěči, kteří využili nízké hladiny řeky a dobré viditelnosti pod vodou v tomto ročním období.

„Překvapilo nás, že na dně kromě opracovaných kamenů objevili i dřevěné kůly,“ řekla podle agentury TASR archeoložka Miroslava Daňová z Trnavské univerzity.

Římský vojenský tábor vznikl na území dnešní obce Iža během markomanských válek ve 2. století našeho letopočtu a žilo v něm 500 až 700 vojáků. Tábor byl záhy po vzniku poničen během útoku Germánů. Když římští vojáci tábor opouštěli, spálili za sebou zřejmě i dunajský most, jehož zbytky ale v řece zůstaly stovky let.

„A právě aktuální nález by mohl být tím, který hledáme,“ řekla archeoložka Daňová. Podle ní bude zřejmě právě z nalezených zbytků dřevěných kůlů možné určit, kdy byl most přesně postaven.

Načítání...