Novým šéfem slovenské generální prokuratury se stal Maroš Žilinka. Bývalý náměstek ministra vnitra sdělil, že chce úřad vést s vizí „důvěryhodné instituce, která stojí na straně zákona, spravedlnosti a slouží ochraně veřejného zájmu“. Prokuratura na Slovensku má silné postavení zejména v trestním řízení. Žilinka má před sebou úkol v podobě očištění úřadu. Zatýkání v justici se totiž nevyhlo ani prokuratuře, v říjnu šéfa její elitní složky kriminalisté zadrželi a obvinili z korupce.
Slovensko má nového generálního prokurátora. „Ať se bojí ti, kteří nemají čisté svědomí,“ vzkázal
Generálním prokurátorem jmenovala Žilinku prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava slovenského státu v projevu upozornila, že prokuratura v minulosti selhávala v povinnosti nestrannosti a nepoužívala stejný metr.
„Dlouhá léta se zákon uplatňoval jinak proti běžným lidem a jinak proti vlivným osobám, kterým se díky konexím dostávalo speciálního přístupu. Exponenti moci a jejich klienti byli spolehlivě chráněni před následky svých činů. Tato éra nejen že musí skončit, ale musí skončit do důsledků, aby se nemohla zopakovat,“ řekla slovenská prezidentka, která je sama právnička.
Padesátiletý Žilinka to v nové funkci bude chtít napravit. „Chci ujistit, že zůstanu věrný svému znamení, kterým je lev. Ať se bojí ti, kteří nemají čisté svědomí. Ať se bojí ti, kteří porušovali zákon,“ řekl nový generální prokurátor, kterého při volbě v parlamentu podpořila velká většina koaličních i opozičních poslanců.
Pochybnosti ohledně Žilinkových kontaktů
Padesátiletý Žilinka nastoupil v roce 2005 do elitní složky slovenské prokuratury, ve které před jmenováním generálním prokurátorem působil jako zástupce odboru ekonomické kriminality. V letech 2010 až 2012 Žilinka zastával funkci náměstka ministra vnitra. V čele prokuratury nahradil Jaromíra Čižnára, kterému sedmileté funkční období skončilo v létě.
Krátce před jmenováním nového šéfa slovenské prokuratury se ale ohledně Žilinky objevily pochybnosti. Ukázalo se totiž, že byl prostřednictvím údajného lobbisty blízkého bývalé vládní straně v kontaktu s politiky a místopředseda sněmovny Juraj Šeliga ho v této souvislosti nařkl z lhaní. Žilinka popřel, že by za jeho zvolení někdo lobboval u politiků.
Žilinka se spolu s dalším prokurátorem a také se známým advokátem měli podle dřívějších informací policie stát oběťmi nájemných vražd. Z účasti na přípravě zločinu kriminalisté podezírají Alenu Zsuzsovou, která byla zatím nepravomocně zproštěna obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a v jiném případu vraždy zase uznána soudem první instance vinnou.