Slovák Bohuš Garbár obviněný ve špionážní aféře spojované s Ruskem vyvázl u soudu podle médií s podmínkou. Stíhán byl pro vyzvědačství a korupci, ale přiznal se a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, kterou specializovaný trestní soud schválil.
Slovák se přiznal ke špionáži pro Rusko, vyvázl s podmínkou
Kauza propukla loni v březnu, kdy slovenská policie obvinila dva lidi kvůli podezření, že za peníze shromažďovali citlivé informace ve prospěch ruských tajných služeb. Jedním z nich byl dopisovatel dvou internetových portálů Bohuš Garbár, který nyní stanul před soudem. Také druhý obviněný, bývalý prorektor vojenské akademie v Liptovském Mikuláši Pavel Bučka, podle loňského sdělení policie a prokuratury vinu přiznal.
Portál Aktuality.sk napsal, že soud Garbárovi vyměřil tříleté vězení, které mu odložil na zkušební dobu tří let, a uložil mu také pokutu 15 tisíc eur (354 tisíc korun). Původně mu jen za vyzvědačství hrozilo až desetileté vězení. Dohoda o vině a trestu umožňuje výměnou za doznání uložit stíhanému nižší trest, než by mu soud mohl vyměřit v běžném líčení.
Z uniklého videa vyplynulo, že Garbára verboval a uplácel tehdejší ruský diplomat na Slovensku Sergej Solomasov, kterého pak Bratislava podle tisku vyhostila. Detaily o výzvědné činnosti Garbára nejsou známé.
Bratislava vyhošťovala „diplomaty“
Garbár byl například dopisovatelem portálu hlavnespravy.sk, který slovenské úřady po ruské obnovené invazi na Ukrajinu z loňského února nechaly dočasně zablokovat. Využily k tomu oprávnění, na jehož základě mohly blokovat weby, které například šíří dezinformace.
Špionážní aféra, která pronikla na veřejnost, je v novodobé historii Slovenska první svého druhu. Z dřívějšího vyjádření slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana vyplynulo, že ruští zpravodajští důstojníci, kteří se zapletli do kauzy, měli kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním.
Bratislava v době propuknutí aféry ohlásila vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády, mezi nimi podle tisku byl i Solomasov. Následně Slovensko také rozhodlo o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v zemi o 35 osob, tedy na zhruba polovinu výchozího stavu.