Slovák se přiznal ke špionáži pro Rusko, vyvázl s podmínkou

Slovák Bohuš Garbár obviněný ve špionážní aféře spojované s Ruskem vyvázl u soudu podle médií s podmínkou. Stíhán byl pro vyzvědačství a korupci, ale přiznal se a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, kterou specializovaný trestní soud schválil.

Kauza propukla loni v březnu, kdy slovenská policie obvinila dva lidi kvůli podezření, že za peníze shromažďovali citlivé informace ve prospěch ruských tajných služeb. Jedním z nich byl dopisovatel dvou internetových portálů Bohuš Garbár, který nyní stanul před soudem. Také druhý obviněný, bývalý prorektor vojenské akademie v Liptovském Mikuláši Pavel Bučka, podle loňského sdělení policie a prokuratury vinu přiznal.

Portál Aktuality.sk napsal, že soud Garbárovi vyměřil tříleté vězení, které mu odložil na zkušební dobu tří let, a uložil mu také pokutu 15 tisíc eur (354 tisíc korun). Původně mu jen za vyzvědačství hrozilo až desetileté vězení. Dohoda o vině a trestu umožňuje výměnou za doznání uložit stíhanému nižší trest, než by mu soud mohl vyměřit v běžném líčení.

Z uniklého videa vyplynulo, že Garbára verboval a uplácel tehdejší ruský diplomat na Slovensku Sergej Solomasov, kterého pak Bratislava podle tisku vyhostila. Detaily o výzvědné činnosti Garbára nejsou známé.

Bratislava vyhošťovala „diplomaty“

Garbár byl například dopisovatelem portálu hlavnespravy.sk, který slovenské úřady po ruské obnovené invazi na Ukrajinu z loňského února nechaly dočasně zablokovat. Využily k tomu oprávnění, na jehož základě mohly blokovat weby, které například šíří dezinformace.

Špionážní aféra, která pronikla na veřejnost, je v novodobé historii Slovenska první svého druhu. Z dřívějšího vyjádření slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana vyplynulo, že ruští zpravodajští důstojníci, kteří se zapletli do kauzy, měli kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním.

Bratislava v době propuknutí aféry ohlásila vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády, mezi nimi podle tisku byl i Solomasov. Následně Slovensko také rozhodlo o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v zemi o 35 osob, tedy na zhruba polovinu výchozího stavu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 5 mminutami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 5 mminutami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 1 hhodinou

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 3 hhodinami

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 5 hhodinami
Načítání...