Severokorejský návrh rezoluce OSN chválí stav lidských práv v KLDR

New York - Severní Korea přišla v OSN s návrhem vlastní rezoluce, která vychvaluje respektování lidských práv v KLDR. Dokument má být reakcí na tvrdou kritiku, které je režim v Pchjongjangu vystaven za nelidský způsob, jakým nakládá s občany vlastního státu. Rezoluci odsuzující represe v Severní Koreji nedávno společně předložily státy Evropské unie a Japonsko.

Severokorejská rezoluce volá po skoncování s praxí, jež zpochybňuje situaci kolem lidských práv v jednotlivých členských zemích OSN. Vyzývá Spojené národy k „nezaujatému posouzení stavu lidských práv v KLDR“. Sporné otázky by se podle ní měly řešit dialogem s přihlédnutím k „politickým, historickým, sociálním, náboženským a kulturním zvláštnostem“.

Neobvyklý severokorejský návrh rezoluce vyrazil podle agentur diplomatům v OSN dech. Stálý severokorejský zástupce ve světové organizaci rozdal přítomným delegátům příslušný text a vyzval je k diskusi a připomínkám. Dlouho ale prý nikdo nereagoval, ticho přerušil až čínský zástupce, který se ozval s kritikou evropské rezoluce odsuzující porušování lidských práv na severu Korejského poloostrova. Čína podle něj protestuje proti vměšování do vnitřních záležitostí cizích států, které narušuje ovzduší vzájemné důvěry.

Diplomaté z EU dali pak v diskusi najevo, že vítají pokusy Pchjongjangu navázat dialog. To ale neznamená, že návrh rezoluce obsahující kritiku KLDR bude stažen.