Severní Korea propustila vězněného Američana, zapomněl bibli v hotelu

Washington/Pchjongjang - Severokorejské úřady propustily na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, jednoho ze tří občanů Spojených států vězněných v KLDR. Muž byl ve vazbě od letošního června, pravděpodobně proto, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli.

KLDR propustila zadržovaného Američana (zdroj: ČT24)

Šestapadesátiletý Fowle, který do KLDR přicestoval v dubnu jako turista, je podle mluvčí ministerstva zahraničí na cestě do USA. Z Pchjongjangu již odcestovali také američtí vyjednavači, kteří se o jeho propuštění zasadili.

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta k Fowleho osvobození významně přispělo Švédsko, řekl mluvčí bez dalších podrobností. Spojené státy s KLDR neudržují diplomatické styky a Švédsko v Pchjongjangu hájí jejich zájmy. Severní Korea souhlasila s vězňovým propuštěním s podmínkou, že se americká strana postará o jeho převoz do vlasti. Časový harmonogram operace nařídil Pchjongjang.

Podle severokorejských úřadů byl Fowle vyšetřován v souvislosti se spácháním činů, které byly v rozporu s turistickým vízem. Muže zadrželi těsně před odletem, diplomatické zdroje to vysvětlovaly tím, že nechal v hotelovém pokoji bibli. V KLDR, která je přísně ateistická a uctívá pouze své vůdce, je totiž propagace křesťanství zločin. Koncem června Pchjongjang oznámil, že s americkým turistou připravuje soudní proces.

Fowle je dělník u stavební firmy z městečka Moraine v Ohiu a má tři děti a ruskou manželku. Ta dopisem požádala prezidenta Vladimira Putina, aby se přimluvil za jeho propuštění. Ohijský deník Dayton Daily News již dříve upozornil, že se Fowle zajímá o bývalý východní blok a v minulosti navštívil například Sarajevo. Severní Korea ho potom lákala díky své pověsti poslední země, ve které tento svět přežívá.

Bae a Miller skončili v pracovních táborech

Fowle byl jedním ze tří Američanů, které drží Severní Korea. Patnáctiletý trest nucených prací si odpykává americko-korejský misionář Kenneth Bae, který byl zadržen v listopadu 2012 a později byl shledán vinným, že se „pokoušel svrhnout severokorejskou vládu“. V polovině září poslal severokorejský soud na šest let do pracovního tábora Matthewa Millera.

Čtyřiadvacetiletý Američan byl zatčen letos v dubnu, když údajně po příletu do Severní Koreje roztrhal své turistické vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o tom, jak jsou v KLDR porušována lidská práva.

Vydáno pod