Sekta Boko Haram propustila 21 nigerijských školaček

Islamistická sekta Boko Haram propustila 21 školaček z velké skupiny dívek unesených před dvěma lety. Kancelář nigerijského prezidenta uvedla, že propuštění dívek je výsledkem jednání mezi vládou a Boko Haram, jež zprostředkoval Mezinárodní červený kříž a Švýcarsko. Jednání budou pokračovat, další okolnosti úřad nesdělil. Více než dvě stě dívek se stále pohřešuje.

Propuštěné dívky byly v zajetí od dubna 2014, kdy je příslušníci sekty unesli ze školy ve městě Chibok. Padesáti sedmi z původních 276 unesených se podařilo do několika hodin uprchnout; až do dneška pak byly propuštěny jen dvě školačky. Jednadvacet propuštěných dívek je nyní pod ochranou nigerijské bezpečnostní agentury.

V srpnu nigerijská vláda oznámila, že chce za pomoci zahraničních prostředníků jednat s Boko Haram o osvobození děvčat. Prezident Muhammadu Buhari tehdy uvedl, že Boko Haram si má vybrat mezinárodně uznávanou organizaci, kterou přesvědčí, že dívky ještě drží v zajetí a že Nigérie má výměnou za ně propustit některé stoupence hnutí z vězení.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

Příslušníci Boko Haram mají na svědomí únosy stovek mužů, žen i dětí, ale až únos v Chiboku jim přinesl pozornost celého světa. Do kampaně za záchranu dívek se zapojila například manželka amerického prezidenta Michelle Obamová.

Vydáno pod