Schengen není holubník, říká Brusel

Berlín - Evropská komise chce skoncovat s praxí, kdy některé evropské země občas jednostranně sáhnou k zavedení kontrol na hranicích - třeba v případě velkých sportovních mezinárodních akcí, politických summitů nebo když mají strach z přílivu uprchlíků. Komise hodlá posílit vnější hranice unie a pravomoci Frontexu, tedy Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU. Podle návrhu komise má v budoucnu znovuzavádění kontrol na hranicích členských zemí EU podléhat většinovému souhlasu států. Komise chce své plány oficiálně představit v pátek.

Brusel hodlá především zamezit opakování situace, kdy si chtějí jednotlivé státy ochranu hranic řešit po svém, jak to v poslední době ukázaly Francie a Dánsko. Mezi Bruselem a vládami jednotlivých zemí se ale rýsuje střet. Německo, Francie a Španělsko se totiž v úterý ve společném prohlášení vyslovily proti snahám Bruselu provést úpravy schengenského systému. Po takových změnách by totiž jednotlivé členské státy prostoru přišly o právo samostatně rozhodovat o dočasném znovuzavádění hraničních kontrol. „Podle našeho společného názoru má respektování klíčové oblasti národní suverenity pro členské státy velký význam,“ uvedli v textu ministři.

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Naopak mimo EU jsou do něj zapojeny Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k systému přistoupilo v prosinci 2007.

Francie a Itálie už na jaře naznačovaly přání obnovit hraniční kontroly uvnitř schengenské zóny a Paříž dokonce zvažovala možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob. Chtěla tak čelit přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii.

Telefonát Evy Hrnčířové (zdroj: ČT24)
Vydáno pod