Sami máme málo, ale rádi půjčíme, nabízí Káhiře Ahmadínežád

Káhira – Finanční pomoc v podobě půjčky nabídl Egyptu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Írán má přitom sám ekonomické potíže kvůli sankcím ze strany Západu. Egyptské instituce přiznaly, že zahraniční rezervy klesly na 15 miliard dolarů, což odpovídá objemu tříměsíčního dovozu. Ahmadínežádova nabídka se ale podle místních médií s velkým nadšením nesetkala.

Ahmadínežád se v Káhiře vyslovil pro vytvoření strategického spojenectví mezi Íránem a Egyptem, ačkoli obě země mají od roku 1980 přerušené diplomatické vztahy. Podle Ahmadínežáda je právě nové spojenectví v zájmu nejen Egypta a Íránu, ale také dalších blízkovýchodních zemí. K nabídce půjčky Ahmadínežád podle listu Al-Ahrám přiznal, že Írán čelí sankcím, ale řekl také, že „íránská ekonomika je velká“ a že íránský vývoz stále roste.

Další chystané nařízení, která Íránu znesnadní převody peněz ze zahraničí získaných z prodeje ropy, vstoupí v platnost už dnes. Sankci přichystaly Spojené státy, jejich cílem je zablokování íránských finančních aktiv v oblastech, kde Teherán inkasuje peníze za ropu. To oslabí i celou ekonomiku země. USA kvůli údajné cenzuře také uvalily sankce na íránskou televizní a rozhlasovou společnost IRIB. Ty prakticky odstřihly IRIB a jejího ředitele od přístupu k americkému finančnímu systému.

Ahmadínežád je v Káhiře na summitu Organizace islámské spolupráce (OIC). Hlavními tématy summitu má být situace v Sýrii a Mali. V závěrečné rezoluci, která má být přijata ve čtvrtek, vyzvou účastníci k „vážnému dialogu mezi opozicí a zástupci vlády připravenými k politické změně a nezapojenými do represí“ během syrské revolty, která si už vyžádala na 60 tisíc mrtvých. Tento dialog by měl vyústit v „demokratické reformy a změnu režimu,“ stojí v textu, odchod prezidenta Bašára Asada v něm ale zmíněn není. Ahmadínežád je pevným spojencem Asadova režimu.

Mahmúd Ahmadínežád na káhirském summitu OIC
Zdroj: ČTK/AP/Amr Nabil

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při izraelském úderu zahynulo nejméně dvanáct zdravotníků, uvádí Libanon

Při izraelském úderu na zdravotnické středisko v jiholibanonském městě Burdž Kalavíja zahynulo v noci na sobotu nejméně dvanáct zdravotníků, uvedlo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Letectvo židovského státu v odvetě za raketové a dronové útoky proíránského teroristického hnutí Hizballáh každý den útočí na cíle na území Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Jeruzalém k přímým jednáním s Bejrútem o příměří.
12:55Aktualizovánopřed 2 mminutami

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval na telegramu šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.
06:54Aktualizovánopřed 13 mminutami

Teherán chce v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřit v Emirátech

Spojené státy začnou velmi brzy doprovázet plavidla Hormuzským průlivem, aby je chránily před íránskými útoky, uvedl podle agentur americký prezident Donad Trump. Oznámil rovněž, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro devadesát procent íránského vývozu ropy. Teherán slíbil odvetu.
05:08Aktualizovánopřed 30 mminutami

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 3 hhodinami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

V Bagdádu byl v sobotu časně ráno zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle prvního iráckého bezpečnostního zdroje zasáhl jednu z budov dron, podle dalšího zdroje dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Velvyslanectví se k incidentu bezprostředně nevyjádřilo.
před 4 hhodinami

Exploze poničila židovskou školu v Amsterdamu

Exploze v Amsterdamu v noci poškodila židovskou školu, podle primátorky města Femke Halsemaové šlo o cílený útok na židovskou komunitu. Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že výbuch zasáhl vnější zeď školy ve čtvrti Buitenveldert a způsobil pouze menší škody. Žádné oběti nejsou hlášeny.
08:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
00:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump odmítl Putinův návrh na přesun íránského uranu do Ruska, píše Axios

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
00:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...