Rok od uzávěry Wu-chanu se Čína bojí další vlny nákazy. Necestujte na novoroční oslavy, vyzývají úřady

2 minuty
Události ČT: Rok od lockdownu ve Wu-chanu
Zdroj: ČT24

Uplynul rok od lockdownu čínského města Wu-chan, odkud se do světa rozšířil koronavirus. Země si to připomíná premiérou propagandistického filmu Dny a noci ve Wu-chanu. Výročí přichází v době, kdy Čína po deseti měsících hlásí nový větší nárůst případů covidu-19, řádově sto až sto padesát případů denně. Stejně jako loni úřady vyzývají lidi, aby před nadcházejícím lunárním novým rokem necestovali.

Přesně před rokem ukazovala videa sdílená na sociálních sítích wu-chanské nemocnice, které nezvládaly nápor pacientů, vyčerpané zdravotníky a obyvtele, kteří bezradně hledali pomoc. Cenzura pak videa rychle smazala a lockdownem Wu-chanu vláda napravovala, co zanedbaly místní úřady. Ignorovaly nebezpečí a potrestaly lékaře, kteří se pokoušeli varovat.

V současnosti vede město normální život bez omezení. Z nejhoršího se dostalo po 76 dnech izolace, přísného oddělování pacientů a jejich kontaktů a plošného testování. „Lidé prošli striktní karanténou, která se nedá srovnat s tím, co prožili na Západě. Nesměli vůbec vycházet z bytů ani chodit do práce. Na venkově dokonce bylo běžné, že rodinám nemocných zatloukli dveře prkny,“ přiblížila zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

Epidemiologové odhadují, že nemoc covid-19 prodělalo půl milionu lidí, tedy desetkrát víc, než je počet potvrzených případů. 

Média mají zákaz výročí pokrývat a propaganda prosazuje optimistická videa a články o znovuzrození Wu-chanu, v nichž se o smutku a hněvu obyvatel nemluví.

Státem podpořený snímek Dny a noci ve Wu-chanu, který vzdává hold obyvatelům a zdravotníkům města v boji s nákazou a který měl premiéru v předvečer výročí, podle agentury AP podporuje tvrzení čínské vlády, že opatření přijatá čínským vedením dala světu cenný čas připravit se na pandemii. Podle kritiků naopak vládnoucí komunistická strana infekci nejprve tajila a její opožděná reakce přispěla k počátečnímu rozšíření nákazy.

„Je to neuvěřitelné, ale propaganda v posledních měsících zpracovala veřejné mínění tak, že mnozí lidé včetně obyvatel Wu-chanu jsou přesvědčení, že virus pochází odjinud, do města byl zavlečen a Čína se stala jeho obětí, nikoli původcem celosvětové krize,“ upozornila zpravodajka Šámalová.

Rizikové jsou některé oblasti, opatření zpřísnil i Peking

V Číně přibývá za poslední zhruba týden více než sto nakažených denně, což je zatím jen zlomek toho, co země zažívala před rokem. Vyvolává to však obavy z propuknutí další vlny nákazy v době, kdy se miliony lidí vydají na cestu za rodinami před lunárním novým rokem, který začne v první polovině února. Čínské úřady však věří, že při zachování současných opatření, mezi něž patří především cestovní omezení, se podaří předejít další vlně epidemie.

Přestože život je ve většině provincií v normálu, některé oblasti jsou stále považované za rizikové. Naposledy se mezi ně zařadil severovýchod Číny, kde se objevily stovky případů. Několik měst a vesnic je proto v izolaci a znovu se staví polní nemocnice.

Opatření tento týden zesílil i Peking, který oznámil, že prověří všechny jednotlivce, kteří do města přijeli ze zahraničí od 10. prosince loňského roku. Uzavře jednu ze stanic podzemní dráhy v blízkosti čtvrti, v které se objevilo několik nově nakažených obyvatel. Obavy vyvolalo také to, že v Pekingu lékaři potvrdili první případy nakažlivější varianty koronaviru, která se v loňském roce poprvé objevila ve Velké Británii. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 9 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 9 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...