Režisér Sencov drží v sibiřském vězení už měsíc hladovku. Jeho propuštění žádají filmaři i EU

Horizont ČT24: Sencov už měsíc hladoví v sibiřském vězení (zdroj: ČT24)

Už měsíc drží ukrajinský filmový režisér Oleg Sencov v ruském vězení hladovku. Chce tak dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů. Sám se mezi ně počítá, pro sebe ale svobodu nežádá. Sencov, který pochází z Krymu, si odpykává dvacet let za terorismus. Podle něj je to ale jen záminka k umlčení jeho kritického hlasu. Propuštění Sencova žádá filmový svět, Evropská unie i lidskoprávní organizace.

Nadějný režisér Sencov dostal za svůj první celovečerní film Hráč v roce 2012 ocenění ruských filmových kritiků, prorazil na mezinárodní festivaly a připravoval natáčení nového snímku. 

Na jaře 2014 přerušil svou tvorbu kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym, na kterém strávil celý život. Proti okupaci veřejně vystupoval a protestoval, načež ho zatkly ruské tajné služby. Tehdy sedmatřicetiletý režisér a otec dvou dětí skončil ve vazební cele a byl obviněn z terorismu.

Obvinění: Zosnoval zločinecké společenství

V létě 2015 předstoupil před ruský soud, neboť jako obyvatel Krymu dostal po připojení poloostrova k Rusku automaticky ruské občanství. Ruské úřady ho vinily, že zosnoval zločinecké společenství, které chystalo teroristické útoky a akce k rozvrácení místních úřadů; Sencov a jeho společník se podle obžaloby pokusili podpálit dvě kanceláře v hlavním městě Simferopolu.

Sencov dostal dvacetiletý trest, všechna obvinění ale odmítl. „Považuji svůj případ za vykonstruovaný a politický. Je založený na svědectví dvou podezřelých, jejichž svědectví bylo získáno mučením. Byly jim slíbeny kratší tresty. Zpočátku jsem byl také mučen,“ uvedl režisér.

Sencov počítá s tím, že může umřít během fotbalového šampionátu

Sencov si odpykává trest ve věznici na Sibiři. Od poloviny května drží hladovku, podle svých slov za propuštění 64 ukrajinských politických vězňů v ruských žalářích.

Jeho zdravotní stav se zhoršuje. „Doktoři varovali, že i při nasazení umělé výživy člověk, který hladoví a nekonzumuje normální jídlo, nevydrží dlouho. Můžou ho na umělé stravě udržovat měsíc, maximálně měsíc a půl,“ uvedl Dmitrij Dinze, právní zástupce Sencova.

O výměně politických vězňů telefonicky mluvili ukrajinský a ruský prezident. Dohodli se ale jen na vyslání lidskoprávních komisařů, kteří mají zjistit stav odsouzených. Výměnu Sencova za v Kyjevě zadržovaného ruského novináře Putin odmítl. „Pan Sencov byl zatčen na Krymu ne za novinářskou činnost, ale za plánování teroristického útoku,“ tvrdí ruský prezident.

Sencovova hladovka mu ale může pokazit pověst během mistrovství světa ve fotbale, které začíná ve čtvrtek. „(Sencov) doslova řekl, že pokud zemře během mistrovství světa ve fotbale, bude rád, když tak upoutá pozornost na ukrajinské politické vězně,“ řekla v květnu deníku The Independent filmařova sestřenice Natalja Kaplanová. 

Sencov chce ve svém boji vytrvat, dokud všichni nespravedlivě stíhaní Ukrajinci v Rusku nebudou na svobodě, pro sebe ji ale nežádá. „Nejhorší hřích na zemi je zbabělost. Nevím, k čemu jsou zásady, když pro ně nejste připraven trpět, nebo dokonce i zemřít,“ uvedl dříve. 

Propuštění režiséra žádají Hollandová, Wenders i EU

Jeho propuštění požadují hollywoodští herci i světoví režiséři. Například Evropská filmová akademie zveřejnila apel nazvaný „Nenechme Olega zemřít“. Iniciovala ho polská režisérka Agnieszka Hollandová a její německý kolega Wim Wenders.

Vyzývají v něm, aby se lidé tlakem na politiky a diplomaty pokusili dosáhnout Sencovova propuštění. Výzvu mimo jiné podepsala Marija Aljochinová, členka ruské punkrockové skupiny Pussy Riot, finský režisér Aki Kaurismäki či maďarský filmový tvůrce Béta Tarr. 

Kromě filmařů apelují na propuštění režiséra také Evropská unie a další organizace. V neděli se k nim připojili i demonstranti v Moskvě, kteří protestovali proti porušování lidských práv v Rusku. Policie odhadla jejich počet na 1700, sami organizátoři mluví o pěti tisících účastníků.