Bývalý republikánský guvernér státu Arkansas Asa Hutchinson oznámil kandidaturu na amerického prezidenta. Informovaly o tom agentura Reuters a AP. Jeho potvrzenými protivníky v republikánských primárkách jsou zatím exprezident Donald Trump, bývalá velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová a podnikatel Vivek Ramaswamy.
Republikán Hutchinson chce být prezidentem USA. Ostře kritizuje Trumpa
„Budu kandidovat. A důvodem je to, že při své šestiměsíční cestě po Spojených státech jsem slyšel lidi mluvit o vedení naší země. A jsem přesvědčený, že lidé chtějí lídry, kteří promlouvají k těm nejlepším kvalitám naší země, nejen k našim nejhorším instinktům,“ řekl 72letý Hutchinson podle serveru Politico. „Věřím, že já můžu být pro americké občany takovým lídrem,“ dodal.
Kandidaturu svého bývalého prezidenta Trumpa – nyní trestně stíhaného – označil Hutchinson za „nejhorší scénář“ pro Republikánskou stranu, který prospěje jen současnému demokratickému prezidentu Joeovi Bidenovi. Podle listu The Washington Post bývalý guvernér Arkansasu svou kritiku exprezidenta Trumpa v posledních letech zintenzivnil. Podle webu Politico Hutchinson uvedl, že by měl Trump podle něj z prezidentského klání kvůli obvinění v souvislosti s penězi pro pornoherečku Stormy Daniels před volbami v roce 2016 odstoupit.
Jako arkansaský guvernér o sobě dal Hutchinson vědět svým prvotním odporem vůči vládním opatřením při pandemii covidu-19 a následnou změnou postoje, když se pandemická situace zhoršila. Guvernér později nabádal státní zákonodárce, aby umožnili školám zavést povinné zakrývání dýchacích cest před návratem žáků do tříd.
Hutchinson je vystudovaný právník. Když mu bylo 31 let, jmenoval ho tehdejší prezident Ronald Reagan v roce 1982 okresním státním zástupcem pro soudní okres Západní Arkansas. Hutchinson byl tehdy nejmladším okresním státním zástupcem ve Spojených státech. Právu se aktivně věnoval více než 20 let. Do první vládní funkce nastoupil na ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS), které vzniklo v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001.
Prominentním republikánem se však stal už dříve: v roce 1990 vedl celostátní republikánský výbor v Arkansasu a kongresmanem se poprvé stal v roce 1997. Do funkce byl pak zvolen ještě dvakrát a Sněmovnu reprezentantů opustil až v roce 2001. Ve funkci guvernéra Arkansasu skončil letos v lednu po osmi letech.
Například server People.com Hutchinsona zmiňoval na konci března jako jednoho z „pravděpodobných“ kandidátů, průzkumy veřejného mínění však zatím jeho jméno při zjišťování volebních preferencí nezohledňují. Analytický web FiveThirtyEight jako dva nejsilnější republikánské kandidáty nyní uvádí Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise. DeSantis zatím kandidaturu neoznámil, což podle médií může být součástí jeho předvolební strategie.
Demokratická strana má zatím jedinou potvrzenou kandidátku, kterou je 70letá spisovatelka a politická aktivistka Marianne Williamsonová. Nyní osmdesátiletý současný prezident Biden ještě neoznámil, zda se o úřad bude ucházet znovu, ačkoli lidé z jeho okolí v několika případech naznačili, že to plánuje.
Uchazeči o prezidentské křeslo v Bílém domě musejí nejdříve zvítězit ve vnitrostranických primárních volbách, v nichž se utkají s kandidáty své vlastní strany. Američané si pak budou v listopadu 2024 vybírat mezi vítězným kandidátem Republikánské a Demokratické strany, případně dalšími kandidáty menších stran.