Rasistická propaganda v USA byla loni na vzestupu. Oproti dřívějšku je to skoro dvojnásobek, tvrdí organizace

Ve Spojených státech za minulý rok rapidně přibylo materiálů šířících rasistickou propagandu. Ve své zprávě to uvedla nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL), která zaregistrovala 5125 případů hlásání rasistických a antisemitských hesel nebo informací namířených proti sexuálním menšinám na letácích, samolepkách či transparentech. Oproti roku 2019, kdy takových incidentů zaznamenala 2724, je to skoro dvojnásobek.

Množství rasistické propagandy bylo loni přitom nejvyšší od roku 2016, kdy Liga proti hanobení začala materiály monitorovat. Propaganda šířená po internetu je podle organizace mnohem hůře měřitelná, ADL se nicméně domnívá, že takových případů byly loni patrně na webech miliony.

Američtí zastánci svrchovanosti bělochů a krajně pravicové skupiny se například pomocí fyzických letáků nebo transparentů často snaží přilákat pozornost právě k materiálům, které jsou na internetu. Podle Orena Segala z ADL tak získávají pozornost a přitom snižují riziko odhalení a zatčení.

„Propagační literatura napomáhá zvýšení náborové snahy a šíření strachu zacílením na specifické skupiny, včetně židovských, černošských, muslimských, LGBTQ komunit a nebělošských imigrantů,“ míní Segal.

„Zastánci svrchovanosti bělochů projevují více povzbuzení než kdykoliv předtím. Extremisty mohl dále povzbudit také volební rok, pandemie a další faktory,“ uvedl podle listu The Guardian ředitel organizace Jonathan Greenblatt v tiskové zprávě.

Drtivou většinu propagandy tvořily tři skupiny

Podle bývalého pravicového extremisty Christiana Piccioliniho, jenž později založil skupinu věnující se deradikalizaci, vnímají zastánci svrchovanosti bělochů období krizí jako příležitost k náboru nových členů.

Za zvýšeným množstvím nenávistných zpráv v USA stálo přinejmenším třicet známých uskupení. Nejaktivnějšími z nich podle ADL byly skupiny Patriotická fronta, Asociace evropského dědictví v New Jersey a Nacionalistický sociální klub, které jsou zodpovědné za 92 procent zaznamenané propagandy.

Hesla propagující nesnášenlivost se zároveň objevila ve všech amerických státech kromě Havaje. Nejvíce případů se objevilo v Texasu, Washingtonu, Kalifornii, New Jersey nebo New Yorku, upřesnila Liga proti hanobení.

Úbytek materiálů s rasistickou propagandou oproti roku 2019 ADL zaznamenala v kampusech vysokých škol, z velké části pravděpodobně v důsledku pandemie a malému množství fyzicky přítomných studentů. Zatímco v roce 2019 organizace v kampusech evidovala 630 případů šíření propagandy zastánců svrchovanosti bělochů, loni to bylo 303.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 9 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 9 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...