Raman Pratasevič poukazoval na zločiny Lukašenkova režimu. V exilu byl od roku 2019

Horizont ČT24: Raman Pratasevič je Lukašenkovým trnem v oku (zdroj: ČT24)

Nezávislé sdělovací prostředky tradičně dráždí autoritářské vládce a Alexander Lukašenko není výjimkou. Část z médií běloruský diktátor nechal zavřít, část novinářů raději zemi opustila. Ani za hranicemi ale nepřestali ve své činnosti. Právě zadržený Raman Pratasevič vedl vlivný kanál na síti Telegram.

Prezentuje se jako zachránce před chaosem, který by se pro svou vlast rozdal, sám oficiálně nic nevlastní a myslí jen na dobro Bělorusů. Osmdesátiminutový dokument Zlaté dno ale ukazuje jiného Alexandra Lukašenka – jako muže žijícího v přepychu i díky korupci a síti spřátelených oligarchů.

Video za dva měsíce na internetu vidělo skoro 6,5 milionu lidí. Pochází z dílny telegramového kanálu Nexta, čili sítě, kterou spoluzakládal a vedl Raman Pratasevič – v neděli za dramatických okolností zadržený novinář, který se momentálně nachází ve vazbě v Minsku. Právě kvůli hrozbě zatčení žil šestadvacetiletý muž od roku 2019 v litevském exilu.

Odtamtud pak loni koordinoval zveřejňování videí ze zásahů proti demonstrantům po zmanipulovaných prezidentských volbách. Lukašenko pro svou vládu v záběrech masových protestů viděl velké nebezpečí.

„Pratasevič byl takovou nepříjemnou 'vší v kožiše'. Lukašenko ho osobně naprosto nesnášel, rétorika Nextu pro něj byla naprosto nepřijatelná. Na druhou stranu Pratasevič nebyl politik, Lukašenkovi v přímém slova smyslu nekonkuroval. I v tomto ohledu můžeme ten čin považovat za zdvižený prostředníček Evropě, za vzkaz: Můžu si dovolit úplně všechno a stejně se mnou nic neuděláte. Když si zamanu zatknout novináře, i když bude v letadle cizí společnosti, tak to prostě udělám,“ odhaduje význam nedělní akce redaktorka Deníku N Petra Procházková, která se problematikou východní Evropy dlouhodobě zabývá.

U moci skoro tři dekády

Šestašedesátiletý Lukašenko vede zemi od roku 1994 a totalitárními metodami se netají. V loni v srpnu však usiloval o šestý prezidentský mandát v dosud nejslabší pozici. Výrazně ochladly i vztahy s jeho nejbližším partnerem – Ruskem, které dokonce obvinil z podpory opozice. Vladimir Putin přesto svého přítele nakonec podržel i po volbách, kdy v Bělorusku vycházely každý týden do ulic statisíce lidí. Do Minsku neposlal vojáky, ale peníze.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v reakci na nedělní vynucené přistání v pondělí večer shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Režim tyto sankce určitě využije ve své propagandě, myslí si Procházková. Nedomnívá se ale, že by sankce neměly smysl či že jsou kontraproduktivní.

„Pokud by se podařilo Bělorusko výrazně odříznout od euroatlantského prostoru, tak by to bylo pro Lukašenka nepříjemné. Vždycky zůstane část lidí, kteří uvěří Lukašenkově pohádce, že celý svět se proti nim spiknul. Když se lidem bude žít stále hůře a hůře, tak pozice Lukašenkova režimu bude vachrlatější. Otázkou je, jak důsledné sankce budou, jak dlouho budou trvat. Samozřejmě si musíme uvědomit, že i kdybychom Bělorusko totálně izolovali, tak je tady stále Rusko, přes které může Lukašenko část úmyslů realizovat,“ dodala. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Měla jsem pocit, že jsem se dotkla zla,“ říká Stomatová o setkání s islamisty v Sýrii

Na rozdíl od Ukrajiny se v Sýrii pořád střílí a člověka může zabít i oslavná kulka, řekla v Interview ČT24 zpravodajka ČT Darja Stomatová, která se bezprostředně po pádu vlády Bašára Asada dostala do syrského Kurdistánu. Nikomu z místních svržený režim nechybí, Kurdové ale mají obavy jak z Turecka, tak i z přístupu nové vlády v Damašku – vydobýt si nezávislost ale nechtějí, tvrdí novinářka. Silný zážitek v ní vyvolal rozhovor s jedním ze zajatých ruských bojovníků Islámského státu (IS) střežených Kurdy. „Měla jsem pocit, že jsem se dotkla zla,“ uvedla Stomatová.
před 39 mminutami

Útok na trzích v Magdeburku má nejméně dvě oběti

Řidič vjel v pátek večer na vánočním trhu v Magdeburku, v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, do davu. Krátce po půlnoci byly potvrzeny dvě oběti – dospělý muž a malé dítě. Informaci potvrdil premiér spolkové země Reiner Haseloff, který dříve nevyloučil, že bilance obětí může stoupnout, protože několik lidí je v kritickém stavu. Zraněno bylo více než šedesát osob. Zadržený řidič, lékař pocházející ze Saúdské Arábie, žije v Německu od roku 2006. Bezpečnostní složky pracují s verzí, že se jednalo o teroristický čin.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Spoluúčastníci na vraždě francouzského učitele dostali 16 let vězení

Francouzský soud v pátek uložil tresty 16 let vězení dvěma lidem za spoluúčast na vraždě učitele dějepisu Samuela Patyho v roce 2020. Jednalo se o přátele radikalizovaného islamisty čečenského původu Abdulaka Anzorova, který Patyho sťal. Dva strůjce nenávistné kampaně proti Patymu soud poslal do vězení na 13 a 15 let za teroristické zločinecké spolčení, informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Odboráři hlásí dohodu s Volkswagenem. Propouštět se nemá, na zeštíhlení dojde

Ve sporu o úsporná opatření mezi odboráři a vedením automobilového koncernu Volkswagen se podařilo najít kompromis. Podle odborů IG Metall na jeho základě nebudou v Německu uzavřeny žádné továrny a do konce roku 2030 se nebude ani propouštět z organizačních důvodů. Koncern přesto hodlá v příštích šesti letech zrušit v Německu přes 35 tisíc pracovních míst.
před 11 hhodinami

Americká sněmovna na poslední chvíli hledá nový plán financování vlády

Vedení Republikánské strany v americké Sněmovně reprezentantů chce do konce dne předložit k hlasování nový návrh pokrývající výdaje federální vlády, které bez přijetí rozpočtového opatření již za několik hodin hrozí výpadek financí. Oznámil to předseda sněmovny Mike Johnson.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Šará nechce ze Sýrie Afghánistán, ohledně alkoholu a hidžábu ale mlží

Syřanky budou moci chodit na vysokou školu a nový režim nechce rozeštvávat menšiny, jako to dělal po dekády diktátor Bašár Asad. V rozhovoru pro BBC to řekl lídr vládnoucí islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmad Šará, který odmítl srovnání HTS s afghánským Talibanem. Kolem dalších témat, jako je otázka zákazu alkoholu nebo povinného nošení hidžábu, ale mlžil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Po útoku nožem na základní škole v Záhřebu zemřelo dítě

Sedmiletá dívka zemřela a další nejméně čtyři lidé utrpěli zranění poté, co na základní škole v Záhřebu zaútočil mladík nožem na žáky a jednoho z vyučujících. Informovala o tom chorvatská média. Devatenáctiletého agresora už zadržela policie. Motiv útoku zatím není jasný.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ukrajina hlásí po ruském útoku oběti, poničil i České centrum v Kyjevě

Nejméně jeden člověk přišel o život při ruském útoku na Kyjev, dalších třináct je zraněných. Rakety udeřily i na dalších místech, portál Ukrajinska pravda píše o dvou mrtvých a deseti zraněných v Chersonu. Tlaková vlna při ostřelování poničila i České centrum v Kyjevě, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Na místě dle něj nikdo ze zaměstnanců nebyl, v okolních bytech byli civilisté. Oběti raketových úderů hlásí i ruské město Rylsk v Kurské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...