Rakouští policisté dopadli Čecha, který údajně vyloupil třináct bank

Vídeň - Padesátiletý Čech je podle oznámení rakouské policie pachatelem jedné z největších sérií bankovních loupeží v Rakousku za poslední léta. Od září 2005 přepadl a vyloupil ve Vídni a Dolních Rakousích 13 peněžních ústavů a zmocnil se přitom kořisti přesahující 100.000 eur (asi 2,5 milionu korun). Muž podle policie spolupracuje a všechny loupeže přiznal.

Český lupič byl dopaden minulý pátek krátce poté, co si s plynovou pistolí v ruce vynutil vydání peněz v pobočce Volksbank ve vídeňské čtvrti Donaustadt. Jen o několik ulic dál ho na základě popisu svědků zastavila policejní hlídka a peníze i zbraň u něj našla. Rakouská policie dnes na zvláštní tiskové konferenci oznámila, že se jí dopadením tohoto pachatele podařilo objasnit zřejmě druhou největší sérii bankovních loupeží v historii země. „Aby měl jediný pachatel na svědomí tolik ozbrojených přepadení a tak dlouho unikal - to jsme už několik desetiletí nezažili,“ potvrdil šéf vídeňské kriminální policie Michael Mimra.

„Měli jsme podobné případy přepadávání bank, nicméně pachatelé byli odhaleni bezprostředně při činu, tudíž ta trestná činnost nikdy nedosáhla takových rozměrů a takové škody,“ dodává vedoucí konzulátu ČR ve Vídni Michaela Nálepková.

Rakouská policie spolupracuje s českou a nevylučuje, že muž, kterého bulvár překřtil na krále bankovních lupičů, mohl loupit i doma. V Rakousku mu hrozí až desetileté vězení. Zadržený Čech v minulosti v Rakousku pracoval a využíval znalosti prostředí, po loupeži se vždy rychle přesunul na území České republiky.