Rajoy bude opět španělským premiérem. Konec ročního politického patu je blízko

Španělský král Felipe VI. navrhl na premiéra opět šéfa lidovců Mariana Rajoye, který je nyní úřadujícím premiérem a jehož strana vyhrála předchozí volby. Král tak učinil po dvoudenním jednání se šéfy politických stran, z nichž vyplynulo, že Rajoy by měl tento týden důvěru poslanců v parlamentu získat. Španělsko by tak mohlo mít po více než deseti měsících, v nichž se musely opakovat volby, novou vládu.

„Král mě znovu pověřil, abych se ucházel před poslanci o místo premiéra, a já jsem přijal,“ oznámil po setkání s králem Rajoy, který stojí v čele vlády od prosince 2011.

Předsedu Lidové strany Rajoye pověřil král sestavením vlády letos již potřetí. První nabídku šéf vítězné strany z prosincových voleb odmítl s tím, že nemá dostatečnou podporu. Druhou nabídku po opakovaných červnových volbách, v nichž lidovci opět zvítězili, Rajoy přijal. Nezískal ale důvěru v parlamentu.

Nyní se očekává, že poslanci Rajoyovi důvěru vysloví. Jedenašedesátiletý Rajoy má po posledních volbách v parlamentu podporu 137 svých lidovců. Při předchozím hlasování před dvěma měsíci pro něj hlasovalo také 32 poslanců strany Ciudadanos a jedna poslankyně Kanárské koalice. Ostatních 180 poslanců řeklo úřadujícímu premiérovi „ne“.

Král Felipe VI. před jednáním s Marianem Rajoyem
Zdroj: Reuters

Socialisté umožní vznik nové vlády

Situace se ale změnila poté, co v neděli rozhodlo vedení socialistů, druhé nejsilnější strany, že se hlasování zdrží a umožní tak vznik nové vlády. Socialisté sice nejsou v tomto rozhodnutí jednotní, podle listu El País ale stačí, aby se zdrželo 11 socialistických poslanců.

Zasedání Kongresu poslanců začne ve středu večer Rajoyovým projevem. Ve čtvrtek bude pokračovat reakcemi politických stran a týž den by se mělo hlasovat o důvěře šéfovi lidovců. V prvním hlasování zřejmě ještě důvěru nezíská, neboť je potřeba absolutní většina 176 ze 350 hlasů. Ve druhém hlasování, které se bude konat v sobotu, stačí většina prostá. Tu už by měl Rajoy získat, pokud socialisté dodrží slib a hlasování se zdrží.

Podle španělské ústavy musí kandidát na premiéra získat důvěru do dvou měsíců od předchozího hlasování, v tomto případě tedy do 31. října, jinak by se musely konat další volby.

Patová situace v zemi nastala, když ve volbách loni v prosinci žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, neboť předseda socialistů Pedro Sánchez důvěru poslanců v březnu nezískal. Minulý měsíc Sánchez ustoupil tlaku ve své straně a na vedení socialistů rezignoval. Sánchez spolupráci s lidovci vehementně odmítal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za útok na koncertní sál uložil ruský soud doživotí patnácti lidem

Ruský vojenský soud ve čtvrtek uložil doživotní tresty čtyřem autorům teroristického útoku na koncertní sál Crocus City Hall v Krasnogorsku v roce 2024. Informovala o tom státní agentura TASS. Doživotí dostalo i jedenáct dalších lidí, jak chtěla obžaloba. Útok na předměstí Moskvy si vyžádal 149 životů.
před 14 mminutami

Ukrajinské zkušenosti s obranou proti dronům nacházejí uplatnění na Blízkém východě

Katar, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie požádaly Kyjev o pomoc s obranou proti íránským dronům a podle mluvčího ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského už tam ukrajinští odborníci působí. Deníku New York Times zároveň Zelenskyj řekl, že se ukrajinští experti podílejí na ochraně americké základny v Jordánsku před stejnou hrozbou.
před 25 mminutami

Ropa dál zdražuje. Trump surovinu plánuje uvolnit z amerických rezerv

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Severomořský Brent se krátce dostal nad sto dolarů za barel, kolem 7:30 SEČ potom vykazoval nárůst o necelých sedm procent na 98,20 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 6,4 procenta nad 92,90 dolarů. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak stabilizovat rostoucí ceny.
před 1 hhodinou

Izrael znovu udeřil na Bejrút. Hizballáh mířil na centrálu Mossadu

Bejrút a jeho okolí v noci na čtvrtek čelil intenzivnímu bombardování ze strany Izraele, které zabilo nejméně jedenáct lidí. Zraněných je přes třicet. Napsal to ráno libanonský deník L’Orient-Le Jour, podle kterého o mrtvých informovalo ministerstvo zdravotnictví. Šíitské teroristické hnutí Hizballáh v odvetě vypálilo salvu raket na izraelskou vojenskou základnu.
04:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoIzraelci se kvůli íránským raketám uchylují do krytu několikrát denně

Izrael čelí balistickým střelám z Íránu, které jsou násobně ničivější než rakety, které na židovský stát dříve odpalovalo teroristické hnutí Hamás z Pásma Gazy. Obyvatele na útoky vždy upozorní telefon, druhou fázi poplachu již ohlašují sirény a lidé se musí schovat do krytů. Tyto situace jsou náročné pro rodiny s dětmi, před raketami se s nimi musí schovávat několikrát denně. Přes den se sousedé snaží děti rozptýlit. Zato v noci panuje v krytech ticho – lidé v polospánku čekají na konec poplachu s vědomím, že za pár hodin je to čeká znovu.
před 3 hhodinami

Dron zasáhl čtvrť v Dubaji, další hlásí Saúdská Arábie a Kuvajt

Bezpilotní letoun v noci na čtvrtek zasáhl dubajskou luxusní čtvrť. Výskyt dronů zaznamenala i Saúdská Arábie, která dvacítku z nich sestřelila, několik jich zachytil i Kuvajt. V Ománu hasili nádrže na skladování paliva a neidentifikovaná střela zasáhla kontejnerovou loď severně od Spojených arabských emirátů. Dva zasažené tankery ve svých vodách hlásil ve středu večer také Irák.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
před 3 hhodinami

Demokratičtí senátoři řeší možný americký zásah íránské školy

Desítky amerických demokratických senátorů požadovaly od vlády prezidenta Donalda Trumpa odpovědi na množící se informace o tom, že by USA byly zodpovědné za únorový útok na íránskou dívčí školu. Napsala to agentura AP. Stanice CNN píše o tom, že americká armáda instituci zasáhla omylem pravděpodobně kvůli zastaralým informacím o nedaleké námořní základně. Zásah školy si tehdy podle íránských médií vyžádal životy nejméně 168 dětí a čtrnácti učitelů.
před 7 hhodinami
Načítání...