Rada bezpečnosti se shodla na textu rezoluce o sankcích proti KLDR

New York - Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN se spolu s Japonskem a Jižní Koreou shodli na textu nové rezoluce proti Severní Koreji. Dokument prý rozšiřuje sankce proti Pchjongjangu kvůli nedávnému testu jaderné zbraně a zkouškám balistických raket. Hlasovat o textu se bude v pátek. Ruská agentura Interfax předtím oznámila, že Severní Korea chce vypustit další raketu.

Podle textu rezoluce Rada bezpečnosti trvá na tom, aby KLDR neprováděla žádné další jaderné ani raketové testy. Dokument státy OSN vyzývá, aby se Severní Koreou neuzavíraly žádné finanční dohody, s výjimkou humanitárních. Žádá také, aby byly prohledávány podezřelé severokorejské nákladní lodě, zakazuje také poskytovat podezřelým severokorejským plavidlům pohonné hmoty.

Návrh rezoluce se bude projednávat na setkání 15 států, které jsou členy Rady bezpečnosti už tento týden. Rozhodnutí o případném zpřísnění sankcí vůči Severní Koreji by mohlo být známo v pátek. Agentuře Reuters to sdělil neznámý diplomat.

Rusko a Čína nechtějí KLDR provokovat

Po zpřísnění sankcí vůči KLDR volají hlavně Spojené státy a Japonsko, které se obávají severokorejského jaderného programu. Rusko a Čína ale razí smířlivější cestu, vyzývají k opatrnosti v postupu vůči KLDR. Dva diplomaté ze zemí stálých členů Rady bezpečnosti v úterý uvedli, že Čína pravděpodobně již souhlasila s návrhem rezoluce, který předložily USA. Rusko však vyjádřilo další obavy.

Pchjongjang provedl v květnu podzemní jaderný test a odpálil několik raket krátkého a středního doletu. Jižní Korea počátkem června upozornila, že její severní soused připravuje zkušební odpálení rakety dlouhého doletu schopné dosáhnout území Spojených států a raket středního doletu, které mohou zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Unijní podpora Ukrajiny je neochvějná, uvedli po schůzi se Zelenským lídři EU

Unijní podpora Ukrajiny zůstává při pokračujících mírových rozhovorech neochvějná, shodli se po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady António Costa. Zelenskyj označil společný postup se zástupci Evropské unie (EU) a generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem za koordinovaný a konstruktivní, uvedly agentury Reuters a DPA.
před 1 hhodinou

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
před 2 hhodinami

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, úřady hlásí zraněné

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle přes sedm stupňů, uvedla podle světových agentur Japonská meteorologická služba (JMA). Americká geologická služba USGS následně potvrdila, že zemětřesení mělo sílu až 7,6 stupně. JMA zároveň varovala před velkými vlnami tsunami, následně ale varování snížila na doporučení, aby se lidé zdržovali mimo pobřeží, následně jej úplně odvolala. Úřady hlásí podle agentury AP přes dvacet zraněných.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Státy EU se shodly na migračním fondu solidarity pro 2026. Česko platit nemusí

Státy EU dosáhly politické dohody na zřízení takzvaného fondu solidarity pro rok 2026, který je součástí migračního a azylového paktu EU. Ministři vnitra na pondělním jednání v Bruselu rovněž potvrdili, že Česká republika je pro toto období osvobozena od solidárního příspěvku díky množství uprchlíků z Ukrajiny, kteří mají v zemi dočasnou ochranu. Unijní ministři se také shodli na rychlejším a efektivnějším navracení migrantů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina s Evropou do úterý dokončí návrh mírového plánu a předají ho USA, řekl Zelenskyj

Ukrajina s Evropou chtějí svůj návrh podoby mírového plánu dokončit do úterý, aby ho mohly předat Spojeným státům. V pondělí to po jednání v Londýně s britským premiérem Keirem Starmerem, šéfem Elysejského paláce Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Friedrichem Merzem prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zopakoval také, že Ukrajina se nemůže vzdát svého území ve prospěch Ruska, ale že USA hledají kompromis.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Africké kolonie tučňáků se za sotva dekádu zmenšily o 95 procent

Kde se ještě před dvěma dekádami rozléhalo kejhání desítek tisíc tučňáků, panuje dnes ticho. Ptáci většinou vyhladověli k smrti. Stalo se to poté, co u břehů Jižní Afriky, kde žili, zmizely sardinky.
před 10 hhodinami

Nový střet mezi Thajskem a Kambodžou má pět obětí, země použily tanky i stíhačky

Thajsko a Kambodža se od neděle ostřelují na společné sporné hranici a vzájemně se obviňují z porušování příměří. Kambodža nasadila tanky a Thajsko v reakci zahájilo vzdušné údery. Média píší o mrtvém thajském vojákovi a osmi zraněných, Kambodža hlásí nejméně čtyři mrtvé a devět zraněných civilistů. V Thajsku se evakuuje přes 385 tisíc lidí, své domovy v pohraničí opustily i desetitisíce osob na kambodžské straně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Dva mocní Syřané v exilu platí desetitisíce alavitů a plánují povstání

Bývalý šéf syrské tajné služby Kamal Hassan a bratranec sesazeného diktátora Bašára Asada Rámí Machlúf žijící v ruském exilu investují miliony dolarů do konkurenčního úsilí o podnícení povstání. Dvojice financuje desetitisíce možných alavitských bojovníků a soupeří o čtrnáct tajných podzemních velitelství se zbraněmi vybudovaných v posledních dnech Asadovy vlády, vyplývá z vyšetřování agentury Reuters. Damašek se snaží rebelii zabránit.
před 11 hhodinami
Načítání...