Pyrotechnici v Somálsku se ve své práci nezastaví

Horizont: Pyrotechnici v Somálsku se ve své práci nezastaví (zdroj: ČT24)

Bezpečnostní situace v Somálsku je, mírně řečeno, nejistá. Teroristické útoky a boje mezi bezpečnostními složkami a islamisty z hnutí al-Šabáb jsou na denním pořádku. Vláda se snaží s pomocí mezinárodních aktérů včetně Evropské unie dostat celou zemi pod kontrolu. Při tom jí pomáhá také jednotka pyrotechniků.

Práce pyrotechnika v Somálsku bezpochyby patří mezi velmi nebezpečné povolání v jedné z nejnebezpečnějších zemí světa. O práci snů tak rozhodně nejde, přesto si ji někteří lidé vybrali. Munici odpalují v trhací jámě na předměstí Mogadiša. Jde o pozůstatky tři dekády trvající občanské války. Na zemi leží podle odhadů nejméně milion kusů nevybuchlých min, granátů a dalšího arzenálu.

„Mnohdy to jsou podomácku vyrobené nástražné systémy, jindy tovární kusy,“ říká velitel tamní pyrotechnické jednotky Asad Abdulláh. Zdaleka však nejde jen o dědictví minulosti – teroristé z hnutí al-Šabáb usilující o vytvoření islámského státu pravidelně útočí na bezpečnostní sbory i civilisty.

V půlce července zabila jimi nastražená puma v automobilu před restaurací pět lidí, kteří sledovali finále fotbalového Eura. Další, také nastražená v autě před restaurací, zabila na oblíbené mogadiššké pláži začátkem srpna dokonce sedmatřicet lidí a přes dvě stě zranila. Po výbuchu totiž na místě střílelo ještě pětičlenné komando teroristů.

Pyrotechničtí psovodi to v Somálsku mají těžké

„Tohle není správné, něco se musí stát. Auto, které vybuchlo, projelo několika kontrolními stanovišti a nic nenašli,“ stěžuje si jeden z tamních obyvatel. Dotčené policisty úřady vyšetřují. Pyrotechnici jsou přesvědčení, že kdyby je při podezření hlídka zavolala, dokázali by nálož najít a bezpečně zlikvidovat. Podobné scénáře totiž pravidelně cvičí.

Pyrotechnická jednotka používá i psy – jinde běžná praxe je tady ošemetná, protože islám je považuje za nečistá zvířata. Psovodi se tak běžně setkávají s tím, že se jich lidé straní, odmítnou je pozdravit nebo jim podat ruku. „Je mi jedno, co lidé říkají o nás a našich psech. Chceme zabránit výbuchu a psi nám pomáhají,“ trvá na svém psovod Hussein Ahmed.

Somálsko se do občanské války propadlo v devadesátých letech minulého století. O moc soupeřící klanoví vůdci roztrhali zemi na jimi ovládaná území. Pořádek nenastolila ani mise OSN pod vedením Američanů. Po roce 2000 posílili islamisté a v jedné z nejchudších zemí světa se ve velkém rozmohlo i pirátství ohrožující mezinárodní lodní přepravu. Pravidelně se tu navíc střídají hladomory, období ničivého sucha a povodně.

Načítání...