Putin v Čečensku udržuje křehké vztahy

9 minut
Horizont ČT24: Putin navštívil Čečensko
Zdroj: ČT24

Ruský vůdce Vladimir Putin přijel na nečekanou návštěvu Čečenska – poprvé od roku 2011. Schůzka s blízkým spojencem Ramzanem Kadyrovem přichází tři týdny po ukrajinském postupu za hranice Ruska. A právě u hranic působily i čečenské jednotky, jejichž příslušníci jsou mezi stovkami vojáků zajatých Ukrajinci. Čečensko je pro šéfa Kremlu důležité i historicky, a v době množících se problémů kvůli vlastní agresi tak Putin znovu sází na tuto kartu.

Autoritářský vládce Kremlu v posledních letech na cesty po Ruské federaci vyráží jen vzácně, zvlášť po zahájení otevřené invaze na Ukrajinu. Je to tak už třináct let, co Putin do Čečenska naposledy zamířil, v té době jako premiér. Bylo to čtyři roky poté, co do čela autonomní republiky dosadil Kadyrova. Ten dál zůstává vděčným vazalem a dodavatelem frontových bojovníků.

„Putin chtěl ukázat, že ve chvílích, které západní média ukazují jako velmi těžké, kdy Ukrajinci zabírají další a další obce v Kurské oblasti, on to tak vážně nevidí a stará se o své regiony,“ přiblížila redaktorka Deníku N Petra Procházková. Podle ní se Putin nyní zajímá o regiony, kde žijí národnostní menšiny, se kterými měli v minulosti Rusové problémy.

Podle ní ruské vedení nemůže nutit obyvatele Čečenska nebo Dagestánu, aby bojovali ve válce, protože k Rusku necítí vlasteneckou povinnost. Jejich vztah je založený na vzájemné výhodnosti. „Jedni potřebují druhé,“ míní Procházková.

Čečenci na Ukrajině

„Vím, že máte hodně problémů, otázek, které musíte sám řešit, včetně těch kolem naší republiky,“ prohlásil Kadyrov při Putinově návštěvě. Možná se jednalo o narážku na to, že kadyrovci ve válce nemusejí mít vždy skvělé výsledky. Při průlomu ukrajinské armády do ruské Kurské a Bělgorodské oblasti ohlásil Kyjev hromadné zajetí čečenských bojovníků včetně těch z údajně elitní jednotky Achmat.

Na pochybnosti ohledně bojového nasazení Čečenců – přezdívaných pro svá četná videa tiktokoví válečníci – narazil v posledním rozhovoru s velitelem čečenských jednotek Achmat v Kurské oblasti i čínský válečný propagandista.

„Ruská média a telegramové účty psaly, že když se začala fronta přibližovat k Čečencům, tak se stáhli ze svých pozic,“ nadnesl čínský propagandista. „Ne, to není pravda. Už tam nebyly téměř žádné čečenské jednotky. Bylo jich tam jen velmi málo,“ ohradil se velitel Apti Aronovič Alaudinov. Na internetu se zase objevilo video, kde kadyrovci při ústupu v Rusku vyrabovali obchod s mobilními telefony.

„V útočných operacích se Čečenci od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu neprojevili,“ míní Procházková. Upozornila, že se čečenští vojáci chovají špatně k civilnímu obyvatelstvu.

Kadyrovova sebeprezentace

Putin přesto dokáže čerpat ze spojenectví s Čečenci a Kadyrovem. Ten si systematicky pěstuje obraz neohroženého machistického lídra. Naposledy třeba v Cybertrucku od Tesly, o kterém tvrdil, že mu ho poslal Elon Musk. Ten to později popřel.

Faktem je, že současné Čečensko a jeho lídr patří k nejtvrdším vnitropolitickým devizám Putina. Ten svým vedením před více než dvaceti lety ukončil války s čečenskými separatisty. I tuto image vítěze měla Putinova mise na Kavkaz připomenout.

Přesto je podle některých analytiků Čečensko pro Moskvu časovanou bombou. Konec Kadyrova, o jehož zdravotním stavu se stále silněji spekuluje, by mohl oživit nestabilitu i separatistické tendence v zemi, která je tradičně dobře vyzbrojená a její obyvatelé umí vést partyzánské války.

„Vztah Moskvy a Grozného je velice křehký. Jakýkoliv chybný krok Putina může znamenat další výbuch na Kavkaze,“ dodala Procházková. Mezi případnými nástupci Kadyrova novinářka zmínila jeho syny nebo právě vojenského velitele jednotek Achmat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 15 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 16 hhodinami
Načítání...