Putin chce referendum o nové ústavě. Prodává změny za slib dobrých platů, varují aktivisté

3 minuty
Události ČT: Rusko připravuje změny ústavy
Zdroj: ČT24

Pod vedením šéfa Kremlu Vladimira Putina se sešel zvláštní výbor pro přípravu zásadní změny ruské ústavy. S návrhem na oslabení pravomocí hlavy státu na úkor Státní rady, v jejímž čele by mohl sám usednout, přišel prezident před měsícem. Změny chce předložit lidem v referendu, a to nejlépe už na jaře.

Putin podle expertů počítá s tím, že se po konci mandátu v roce 2024 ujme vedení rekonstruované Státní rady, která má nyní jen poradní funkce a velká část Rusů o její existenci ani neví. Nově by však měla být nadřazená jak prezidentovi, tak parlamentu. 

„Stará se o svou vlastní bezpečnost. Než být obyčejným důchodcem, je pro něj lepší být osobou s pravomocemi,“ komentoval Putinovy ambice v rozhovoru pro ČT politolog Andrej Kolesnikov z moskevského think thanku Carnegie Center.

Ve skupině, jež ústavní změny připravuje, je 75 zástupců ze světa politiky, práva, kultury nebo sportu, kteří patří k Putinovým stoupencům. Prezident chce o nové ústavě uspořádat referendum. „Vzhledem k tomu, že navrhované změny významně ovlivňují politický systém, považuji za nezbytné uspořádat hlasování občanů země,“ uvedl Putin.

Golos: Režim chce změny prodat s navýšením mezd

V úvahu přichází 22. duben, kdy si Rusové připomínají narozeniny vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina. Úřady chtějí k urnám hned po Velikonocích dostat co nejvíce lidí a navrhují, aby středa byla volným dnem. 

Nevládní společnost Golos monitorující dlouhodobě průběh voleb má výhrady. Vadí jí například, že otázky jsou spojeny do jednoho balíku. „Otázka o platu a otázky o pravomocech Státní rady nemají nic společného. Samozřejmě si slibem dobrých platů lze lidi koupit a současně jim prodat jinak nepochopitelné funkce Státní rady,“ říká Roman Udot z Golosu.

5 minut
Jan Šír v Událostech, komentářích: Mediální masáž kolem změny ústavy je v Rusku značná
Zdroj: ČT24

Navrhované úpravy totiž kromě změny role Státní rady, rozšíření pravomocí parlamentu či zakotvení nadřazenosti ruského práva nad mezinárodními dohodami a úmluvami zahrnují i povinné zvyšování důchodů, jakož i to, že minimální mzda nemůže být nižší než životní minimum. Voliči by měli schvalovat všechny změny najednou, nikoliv po jednotlivých bodech.

Regulérnost voleb v Rusku je navíc dlouhodobě zpochybňována, mimo jiné ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která opakovaně upozorňuje na omezování svobody slova a další nesrovnalosti.

V přepočtu tři stovky na léky, čtyřicet korun na lázně

Podle posledních průzkumů veřejného mínění považuje osmdesát procent Rusů změny v ústavě za důležité a podporuje je. Rusové chtějí mít v ústavě zaručené sociální jistoty a 91 procent dotázaných chce, aby v ní byla zapsaná i povinnost pravidelně zvyšovat důchody. Právě nízké penze a sociální dávky považují obyvatelé za hlavní problém.

Na poslední zvýšení příspěvků o zhruba pět set korun invalidům a veteránům na zdravotní péči reagovala smíchem i moderátorka televizních zpráv Alexandra Novikovová, které teď hrozí propuštění. Stanovené rozdělení částky je následující – 330 korun na léky, čtyřicet na cestu do lázní a zbytek na dopravu do zahraničí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 10 mminutami

Dohoda o nerostech s Ukrajinou je jasný vzkaz Rusku, zní z USA

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek. Moskva se zatím k dohodě nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Výbuchy byly slyšet také ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
06:16Aktualizovánopřed 51 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 3 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 11 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 14 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 14 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...