Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů, prohlásil Navalnyj u soudu

Moskevský městský soud zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného proti jeho březnovému odsouzení na devět let vězení za údajný podvod a pohrdání soudem. Navalnyj vinu odmítá a své uvěznění přičítá režimu šéfa Kremlu Vladimira Putina, který u soudu označil za nepřítele, zrádce a vrahy ruského lidu.

„Žalobě obhajoby se nevyhovuje, rozsudek soudu první instance (je) beze změny,“ ohlásil verdikt soudce. Rozsudek tím vstoupil v platnost a Navalnyj bude převezen z nápravného zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti do vězení s přísnějším režimem, napsala státní agentura TASS. Pokrovské vězení se nachází asi sto kilometrů od Moskvy.

Obhajoba žádá zrušení verdiktu s tím, že vina jejich klienta nebyla prokázána. Prokurátorka naopak žádala ponechat březnový rozsudek beze změny. Obhajoba podle agentury Interfax ohlásila, že napadne rozhodnutí odvolacího soudu. „Samozřejmě, že to napadneme,“ avizoval advokát Vadim Kobzev.

Nynější rozhodnutí podle listu Kommersant znamená, že Navalnyj by měl vyjít z vězení na svobodu v roce 2031. Sám opozičník dříve poznamenal, že „čísla jsou bezvýznamná“, ale že „žába na ropném potrubí“, tedy Putinův režim, se sama od sebe nezhroutí.

Sám Navalnyj během procesu setrval v pokrovském vězení a se soudem se spojil prostřednictvím videa. „Ruského soudu si neváží nikdo,“ poznamenal opozičník. „Pohrdám vaším soudem, pohrdám vaším systémem, pohrdám vaším režimem,“ dodal.

Následně označil Putinův režim za nepřátele, zrádce a vrahy ruského lidu. Soudce pak Navalného přerušil a vyzval jej, aby se vrátil k posuzované otázce. Navalnyj se ohradil, že mu trestní zákon dovoluje v posledním slově říci, co se mu zlíbí.

„Jak by všem bylo bez vás krásně!“

Ještě dříve připomněl, že „posledních slov“ měl v poslední době asi sedm a že obvykle jej přerušovali a „vypípávali“, jakmile začal hovořit o ruské válce proti Ukrajině. „Nelíbí se vám, když mluvím o válce? Pak tuto válku použiji jako metaforu pro vaše soudy. Tato válka, stejně jako vaše soudy, je postavena výhradně na lži, bez jediného pravdivého slova,“ řekl.

Soudce znovu přerušil Navalného, když vzpomínal, že nikdo nevěřil varováním americké rozvědky o chystaném útoku Ruska na Ukrajinu. „Můžete mě přerušit a vypnout, ale řeknu vše, co se chystám říct,“ zareagoval Navalnyj.

„Jak by všem bylo bez vás krásně! Je třeba, abyste nechali všechny na pokoji, odpojili se od Ukrajiny, od obyčejných lidí! Váš čas není navždy a váš čas uplyne. Až budete všichni hořet v pekle, přikládat dřevo pod kotel budou vaši předci, kteří si nepřáli, abyste rozpoutali nové války v 21. století,“ prohlásil.

Navalnyj označuje své věznění za politicky motivované

Pětačtyřicetiletý kritik ruského režimu se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle laboratorních testů způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj z otravy obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i samotný fakt otravy, potvrzený západními experty.

Policie opozičníka zatkla bezprostředně po návratu do vlasti a ten si nyní odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Navalnyj označil své věznění za politicky motivované. V zemi loni vypukly kvůli jeho uvěznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly. Navalného organizace také označily za „extremistické“ a zakázaly je.

V březnovém procesu pak soud Navalného potrestal za údajný podvod, když sbíral peníze na svou prezidentskou kampaň, přestože věděl, že jej úřady do voleb nepustí.

Březnový rozsudek i celý soudní proces kritizovaly západní státy. Americké ministerstvo zahraničí odsoudilo „zinscenovaný“ a „hanebný“ soud. Mluvčí resortu Ned Price před novináři označil rozsudek za další příklad rostoucích represí, které mají umlčet opozici, potlačit odlišné názory a kritiku války na Ukrajině.

Verdikt ostře kritizovalo Německo jako „zjevnou svévoli“ a „součást systematického využívání ruského soudního systému proti disidentům a politické opozici“. Ke kritice „politicky motivovaného verdiktu“ se přidala i česká diplomacie.