Prosecco versus Prošek. Mezi vinaři je spor o název a ochrannou známku

3 minuty
Spor vinařů
Zdroj: ČT24

Po šampaňském nebo tokajském svádí boj o jméno další víno. Tentokrát jde o šumivé Prosecco. Jeho výrobci mají strach o své postavení na trhu. Podle nich ho ohrožuje chorvatský nápoj s podobně znějícím názvem. Ten se nyní nesmí na unijním trhu prodávat. Záhřeb ale požádal o udělení ochranné známky. Italští vinaři se obávají, že zákazník kvůli podobnosti nebude vědět, co vlastně kupuje.

Příčinou sporu je doporučení Evropské komise na udělení ochranné známky dalmatskému vínu z jihu Chorvatska s názvem Prošek. Právě to se ale výrobcům Prosecca nelíbí.

„Prosecco je už přes dvanáct let chráněno v souladu s evropskými normami, které podporují produkty spjaté názvem s místem původu. Stoletá historie ukazuje, že zákazníci vždy oceňovali toto Prosecco, kterému dala jméno malá vesnice u Terstu,“ říká historik vín Stefano Cosma.

Proti pravidlům podle nich je, že Prošek své jméno neodvozuje od místa, ale od výrobního postupu, kdy se lisují prosušené hrozny. To, že je výsledkem těžké, dezertní víno, které chuťově nemá s osvěžujícími bublinkami mnoho společného, je pro ně vedlejší. Hraje se hlavně o podobně znějící název a zákazníky, kteří po jednom z produktů sáhnou.

„Na mezinárodní úrovni nás chrání před kopiemi a napodobeninami řada úřadů z různých zemí. Pokud by byl Prošek schválen, bylo by samozřejmě mnohem těžší vysvětlovat zahraničním úřadům, že nás mají chránit, když to sama Evropská unie nedělá,“ dodává k problematice generální ředitel konsorcií Prosecco.

Bylo dřív Prosecco, nebo Prosekar?

Prosecca se ročně prodá za dvě miliardy eur. Kromě toho jde také o prestiž, za níž často stojí dobře vyprávěný příběh. Ten o zemědělcích po staletí hospodařících na terstských vinohradech si nárokují i vinaři z tamní slovinské menšiny se svým výrobkem. Ten může nakonec představovat závažnější konkurenci než typově odlišný Prošek.

„Původní víno je Prosekar, je o tři sta let starší než Prosecco. Už v roce 1600 jsme měli postup na výrobu šumivého vína, který se naprosto liší od toho, který používají současní výrobci,“ říká výrobce Prosekaru Miloš Škrabar.

Složitý spor může změnit nastavená pravidla. Současní i budoucí majitelé ochranných známek proto s napětím očekávají rozhodnutí Bruselu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 1 hhodinou

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

K hrobu papeže Františka v Římě už proudí stovky věřících

K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. až 10. květnem.
před 3 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 7 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 16 hhodinami
Načítání...