Prora – luxusní dovolená pro nacisty, později kasárna pro nepřátele státu

Berlín - Gigantický komplex Prora je jeden z nejobludnějších památníků nacistické i komunistické diktatury v Německu. Původně měl na baltském pobřeží na Rujáně nabídnout vzornou nacistickou rekreaci 20 tisícům lidí oddaných velkoněmecké Říši. Žádní rekreanti tam ale nakonec nedorazili a po válce objekt spadl do náruče východoněmecké lidové armády NDR. A pak tu v těžkých podmínkách pracovali vojáci, kteří odmítli sloužit se zbraní v ruce.

Komplex se začal stavět v roce 1936, všechny pokoje měly mít výhled na moře. Plány počítaly s miniaturními dvoulůžkovými pokoji. Rekreanti si měli užívat moře, ale rozhodně ne soukromí. Hitlerovi architekti ale stihli dokončit jen hrubou stavbu.

Do současné podoby pomáhal kolos na Proře dovést i Stefan Wolter, i když proti své vůli. V 80. letech minulého století totiž odmítl sloužit se zbraní v ruce v armádě komunistického Německa a stejně jako 15 tisíc dalších se dostal se do pracovních jednotek. Největší z nich přestavovala právě nacistický komplex Proru v obří kasárna. „Čekala nás tvrdá práce 10 až 12 hodin denně. K tomu neustálá šikana, protože nás považovali za nepřítele státu,“ vzpomíná Stefan Wolter, historik, bývalý příslušník pracovní jednotky s tím, že nehody a sebevraždy si v Proře vyžádaly okolo sta životů.

Německý komplex Prora
Zdroj: ČT24

Dnes tragickou historii Prory z dob NDR skoro nic nepřipomíná. Ubytovna pro mladé nabízí přespání ve stejných místnostech, ve kterých Stasi prováděla brutální výslechy.

Úřady odmítly udělat z kasáren pracovních jednotek chráněnou památku. Wolterovi a jeho kolegům se po dlouhém boji podařilo prosadit jen malou pamětí desku. V jednom ze sousedních bloků Prory si přitom otevřeli muzeum bývalí důstojníci komunistické armády. Betonové monstrum na Baltu stále odhaluje jen výsek ze své minulosti.

3 minuty
Reportáž Martina Jonáše
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 15 mminutami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 23 mminutami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 1 hhodinou

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 1 hhodinou

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 7 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 9 hhodinami
Načítání...