Prokurátor po aféře skončil, ale co bude dál? ptá se německá opozice

Odvolání německého nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho bylo správným krokem, celá aféra s obviněním investigativního blogu Netzpolitik.org z vlastizrady tím ale nesmí skončit, konstatovali zástupci německé opozice. Ministr spravedlnosti Heiko Maas podle nich musí ve Spolkovém sněmu vysvětlit, do jaké míry byl o vyšetřování blogu informován a proč proti němu nezasáhl dříve.

Prohlášení nejvyššího státního zástupce nejsou pochopitelná a veřejnosti poskytují mylný dojem. Moje důvěra v jeho schopnosti byla narušena, a proto po dohodě s kancléřstvím a prezidentem budu žádat jeho odchod. Na místo nového nejvyššího státního zástupce navrhuji mnichovského prokurátora Franka.
Heiko Maas
Německý ministr spravedlnosti

Ministr zbavil Rangeho funkce v úterý. Range čelil kritice ze strany vlády i novinářů poté, co zahájil vyšetřování investigativního blogu Netzpolitik.org, jehož provozovatelé se podle něj dopustili vlastizrady, když zveřejnili plány německé kontrarozvědky. Range také předtím obvinil vládu Angely Merkelové, že se neoprávněně vměšuje do vyšetřování blogu a ohrožuje nezávislost justice. 

Maas v úterý večer uvedl, že Range svými dopoledními vyjádřeními nenapravitelně narušil důvěru mezi ministerstvem spravedlnosti a státním zastupitelstvím, a nemůže proto ve funkci pokračovat. Ministr jako nového nejvyššího státního zástupce navrhne mnichovského prokurátora Petera Franka.

Spor v německé justici začal poté, co blog Netzpolitik.org ve dvou článcích odhalil plány německé kontrarozvědky - Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) - rozšířit sledování internetu. Kvůli tomu blog zveřejnil výňatky z tajných dokumentů úřadu. Nejvyšší státní zastupitelství kvůli tomu obvinilo blog z vlastizrady. Po vlně kritiky Range vyšetřování pozastavil a sestavil expertní skupinu, která měla prověřit, zda v daném případě skutečně došlo k vyzrazení státního tajemství.

V úterý dopoledne Range na tiskové konferenci prohlásil, že mu ministr spravedlnosti Maas nařídil expertní skupinu okamžitě rozpustit. Podle státního zástupce přitom předběžné závěry skupiny naznačovaly, že informace zveřejněné na Netzpolitik.org skutečně státním tajemstvím byly.

"Ovlivňovat vyšetřování, když se možný výsledek nezdá být politicky vhodný, je nepřípustný útok na nezávislost justice," řekl Range. Podle něj už nestojí nic v cestě "politicky vynucenému" zastavení vyšetřování. Range zároveň zdůraznil, že si je vědom, jak důležitá je pro demokracii svoboda tisku. "Tato svoboda ale neplatí bez omezení, a to ani na internetu. Nezbavuje novináře povinnosti dodržovat zákony. A je úkolem justice, ne politiky, aby na dodržování těchto zákonů dohlížela," řekl státní zástupce. Zdůraznil, že nezávislost justice je podle německé ústavy stejně důležitá jako svoboda vyjadřování.

Heiko Maas
Zdroj: Reuters/Fabrizio Bensch

Netzpolitik.org je jedním z nejznámějších německojazyčných blogů a jeho obvinění z vlastizrady vyvolalo v Německu poprask. Protestovaly proti němu novinářské svazy, pochybnosti o oprávněnosti vyšetřování dali najevo kromě Maase také Merkelová a ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Maas nicméně kvůli aféře sám čelí kritice ze strany parlamentní opozice. Zelení i Levice ho obviňují, že nezasáhl dřív a nenechal vyšetřování blogu zastavit už na samém počátku. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo, že ho nejvyšší státní zastupitelství informovalo o zahájení vyšetřování proti novinářům už na konci května. Maas však proti Rangemu vystoupil až tento víkend.

Opozice žádá vysvětlení

"Ministr Maas z celé záležitosti neunikne jen tím, že Rangeho obětoval jako šachového pěšce. Musí co nejdříve vysvětlit, jakou roli měl v tomto útoku na svobodu tisku," řekla deníku Passauer Neue Presse předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Podle ní ministr o vyšetřování blogu Netzpolitik.org dlouho věděl, ale nebránil mu a naopak Rangeho podporoval. Kriticky se k Maasově roli staví i neparlamentní Svobodná demokratická strana (FDP). "Odvolání nejvyššího státního zástupce kvůli stále probíhajícímu vyšetřování je v německé historii ojedinělé. A ministr Maas se plete, pokud si myslí, že tímto krokem odvrátí pozornost od svého vlastního selhání," řekl deníku Die Welt místopředseda FDP Wolfgang Kubicki.

Proti Maasovi vystupují i někteří vládní poslanci. Hans-Peter Uhl z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) obvinil sociálnědemokratického ministra spravedlnosti, že na přípravě obvinění blogu z vlastizrady se státním zastupitelstvím tři měsíce spolupracoval. Nynější odvolání Rangeho označil Uhl v televizi ARD za "hysterické rozhodnutí", které bylo ukvapené a špatné.

Zakladatel blogu Markus Beckedahl odvolání Rangeho uvítal. "To nám ale nestačí. Požadujeme okamžité zastavení vyšetřování, které se proti nám stále vede. Nejsme žádní vlastizrádci," uvedl na Facebooku. Beckedahl obvinil vládu a spolkové státní zastupitelství z úmyslu zastrašit novináře. Akce je prý namířena proti investigativním novinářům a jejich zdrojům. Aféra nicméně znamenala pro Netzpolitik.org také finanční přínos. Podle deníku Berliner Zeitung získal blog od čtvrtka dary v celkové výši 50 000 eur (1,35 milionu Kč). Za celý loňský rok přitom dary pro blog dosáhly 180 000 eur (4,9 milionu Kč).