Primátoři dvou největších měst na Slovensku, Bratislavy a Košic, stejně jako většina županů, tedy předsedů samosprávných krajů, obhájili v sobotních komunálních a krajských volbách své funkce. Vyplývá to z výsledků hlasování, které zveřejnil slovenský statistický úřad a které potvrdila státní volební komise. Komunální a krajské volby se v zemi poprvé konaly ve stejném termínu, podle prezidentky Zuzany Čaputové v nich většina voličů odmítla populismus a extremismus.
Primátoři Bratislavy a Košic i většina županů obhájili ve volbách funkce
Dosavadní primátor slovenské metropole Matúš Vallo získal tři pětiny hlasů a vyhrál s výrazným náskokem. Post primátora obhájili rovněž Jaroslav Polaček v Košicích či Peter Fiabáne v Žilině. Z osmi krajských měst bude mít nového primátora pouze Prešov, kde byl zvolen František Oľha; dosavadní primátorka Andrea Turčanová se o přízeň voličů už neucházela. Celkově v komunálních volbách tradičně uspěli zejména nezávislí kandidáti.
„Kromě toho, že chceme nadále vytvářet ještě bezpečnější, čistší město s kvalitními veřejnými prostorami i MHD, se budeme snažit, aby Bratislava byla soudržným, otevřeným a tolerantním městem, protože to je věc, která dnes rozhoduje o tom, jak žijeme své životy,“ řekl Vallo. Jeho regionální strana Team Bratislava v koalici s neparlamentní stranou Progresívne Slovensko a s už opoziční stranou Sloboda a Solidarita ovládla také krajské volby v Bratislavském kraji.
Funkce obhájilo šest z osmi županů
V krajských volbách své funkce obhájilo šest z osmi předsedů samosprávných krajů. V Banskobystrickém kraji uspěl jeho dosavadní místopředseda Ondrej Lunter, syn dosluhujícího hejtmana Jána Luntera, který už nekandidoval a který ve volbách v roce 2017 porazil tehdejšího předsedu kraje, šéfa krajně pravicové strany ĽSNS Mariana Kotlebu.
V Nitranském kraji funkci hejtmana neobhájil Milan Belica, který tuto funkci zastává od roku 2001 a kterého podporovali i opoziční sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica. Novým předsedou tohoto kraje bude Branislav Becík, jenž kandidoval mimo jiné s podporou strany Hlas-sociálna demokracia, kterou bývalý premiér Peter Pellegrini založil po odchodu ze Smeru-SD. Becík se stal známý i tím, že během koronavirové nákazy vystupoval proti epidemickým opatřením.
Čaputová: Voliči většinou odmítli populismus a extremismus
Podle Čaputové voliči ve většině případů potvrdili ve funkcích právě ty kandidáty, kteří je provedli krizemi uplynulých let. „Za důležitý vzkaz těchto voleb zároveň považuji, že podle dosud zveřejněných výsledků si lidé vybrali zkušené, demokratické kandidáty a většinou odmítli populismus a extremismus,“ napsala Čaputová na sociální síti před zveřejněním definitivních výsledků hlasování.
„Ve velkých městech obecně vítězili kandidáti, které můžeme charakterizovat jako představitele slušné, moderní progresivní politiky založené na odborných řešeních,“ komentoval list Sme výsledky voleb. Dodal, že společnost většinově odmítla „fašisty a extremisty“, což ale neznamená, že jejich politická síla je nulová. Do budoucna by podle Sme mohlo být problémem, pokud by se „extremistické a fašistické síly“ spojily.
Účast v komunálních volbách dosáhla 46,19 procenta, byla tak mírně nižší než v roce 2018. Ve volbách do orgánů samosprávných krajů hlasovalo 43,74 procenta oprávněných voličů, před pěti lety účast činila necelých třicet procent.
„Naplnil se jeden z hlavním účelů, proč se volby do orgánů samosprávy konaly v jeden den,“ řekl šéf státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran Ladislav Orosz. Spojení zmíněných voleb do jednoho termínu politici v minulosti zdůvodňovali snahou zvýšit zájem lidí o krajské volby.
Krajské a komunální volby poprvé v jeden den
Obyvatelé Slovenska v sobotu volili nejen předsedy samosprávných krajů a primátory měst, ale také starosty obcí a zastupitele v krajské, městské či obecní samosprávě. Právo volit v komunálních a krajských volbách mělo 4,46 milionu obyvatel s trvalým pobytem na Slovensku, včetně cizinců.
Podle slovenského statistického úřadu se do klání o post předsedy některého z osmi samosprávných krajů zapojilo přes sedmdesát kandidátů. Téměř 6800 kandidátů se zase přihlásilo do voleb více než 2900 starostů a primátorů a kolem 45 tisíc lidí se rozhodlo ucházet o křeslo člena zastupitelstva samosprávných krajů, měst, obcí či městských částí.
Hlasovalo se i v referendech
Zároveň s volbami se konala i obecní referenda. Hlasování ve slovenské vesnici Varín nedaleko Žiliny o přejmenování ulice, která je pojmenována po kontroverzním prezidentovi Slovenského státu z období druhé světové války Jozefu Tisovi, je kvůli nízké účasti voličů neplatné. Výrazná většina hlasujících se přitom vyslovila pro ponechání stávajícího názvu ulice.
V lázeňském městečku Sliač se podle médií zase většina zúčastněných voličů v místním referendu vyslovila pro to, aby samospráva zamezila umístění americké vojenské základy na místním letišti. Podle slovenských úřadů takový projekt ovšem není v plánu. Referenda se sice zúčastnila méně než polovina oprávněných voličů, město ale už dříve rozhodlo, že jeho výsledek uzná bez ohledu na účast.