Prezident Biden podepsal dočasný rozpočet, který zajistí financování vlády

Americký prezident Joe Biden podepsal dočasný návrh rozpočtu, který zajišťuje financování federální vlády do 3. prosince. Kongres návrh zákona schválil ve čtvrtek, několik hodin předtím, než vypršela lhůta, kdy by vládě došly prostředky na její operace. Zákonodárci se však neshodli na podobě investic do infrastruktury a hlasování o masivním balíku odložili.

Schválení rozpočtového zákona zajišťuje, že některé federální úřady nebudou muset zavřít a statisíce vládních zaměstnanců si nebudou muset brát neplacené volno, poznamenal server BBC News.

„Je to dobrý výsledek,“ uvedl podle listu The New York Times šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. „Vzhledem k tomu, kolik věcí se ve Washingtonu děje, je to poslední, co Američané potřebují, aby se zastavila vláda,“ dodal.

Rozpočtový zákon kromě prodloužení financování vlády zajišťuje rovněž pomoc pro oblasti silně zasažené letošní sezonou hurikánů, požáry a jinými přírodními katastrofami. Obsahuje také opatření na pomoc uprchlíkům z Afghánistánu, kterých USA po stažení vojsk ze země přijaly desetitisíce.

Kongres se rozpočtem zabýval na poslední chvíli kvůli sporu demokratů a republikánů o zvyšování zadlužení země. USA mají momentálně zákonem stanovenou nejvyšší možnou částku, kterou mohou dlužit. Ministryně financí Janet Yellenová varovala, že pokud se nepodaří toto omezení zrušit, přestanou být USA schopné splácet svůj státní dluh kolem 18. října. To by byla bezprecedentní situace, jež by způsobila otřesy americké i světové ekonomiky.

Demokraté v Senátu nejprve spojovali hlasování o prodloužení federálního rozpočtu s hlasováním o dluhovém limitu, s tím však nesouhlasili republikáni a v úterý návrh zákona obsahujícího dočasný vládní rozpočet i pozastavení federálního „dluhového stropu“ do prosince 2022 zablokovali. Schumer nakonec ve čtvrtek předložil prodloužení federálního financování samostatně a řada republikánů tento návrh podpořila. Následně rozpočtový zákon schválila Sněmovna reprezentantů. 

Sněmovna reprezentantů odložila hlasování o investičním plánu

Kongres se rovněž zabýval masivními investičními balíky, které jsou stěžejní součástí agendy prezidenta Bidena. Navzdory horečným vyjednáváním, která se protáhla do noci, se demokratům ve Sněmovně reprezentantů nepodařilo dohodnout na infrastrukturním investičním balíku v hodnotě asi jednoho bilionu dolarů (21,9 bilionu korun). Vedení dolní komory Kongresu nakonec plánované hlasování odročilo, jednání budou v pátek pokračovat, informovaly agentury.

Na investičním balíku, který se týká modernizace, výstavby a opravy mostů, železnic, dálnic či rozšíření přístupu k vysokorychlostnímu internetu a dalších věcí, se nedávno shodli demokraté s republikány. Někteří demokraté nicméně nechtějí návrh podpořit, dokud Kongres neschválí ještě větší investiční balík ve výši 3,5 bilionu dolarů (76,7 bilionu korun), který zahrnuje investice do klimatických, vzdělávacích, zdravotnických a sociálních programů.

S podobně vysokými státními výdaji však nesouhlasí dva demokratičtí senátoři Kyrsten Sinemaová a Joe Manchin, kteří mají vzhledem k rozložení sil v horní komoře Kongresu de facto právo veta. Manchin podle médií prohlásil, že je ochoten zvednout ruku pro výdaje v maximální výši 1,5 bilionu dolarů (32,8 bilionu korun).

„Tento týden bylo dosaženo velkého pokroku, a jsme dohodě blíže než kdykoliv jindy. Ale ještě tam nejsme, k dokončení práce budeme potřebovat další čas,“ okomentovala poslední vývoj mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, podle níž se kongresmani k jednání vrátí ještě v pátek ráno. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová přitom ve čtvrtek opakovaně prohlásila, že se hlasování o infrastrukturním balíku uskuteční. Později označila čtvrtek za „den pokroku“, ale podle agentury AP nenabídla moc informací k dalšímu postupu.