Pokud chce Německo alespoň stabilizovat pracovní sílu, musí svůj pracovní trh více otevřít obyvatelům zemí mimo Evropskou unii. Uvádí to závěrečná zpráva expertní komise pro otázky přistěhovalectví a integrace migrantů, kterou převzala německá kancléřka Angela Merkelová.
Pracovní trh potřebujeme otevřít migrantům mimo EU, věří němečtí experti
Zpráva poukazuje na limity německého pracovního trhu, který se musí vyrovnávat s demografickými změnami tamní společnosti a se snižujícím se přistěhovalectvím z jiných unijních zemí. Upozorňují na to i ekonomičtí analytici, podle kterých je potenciál zaměstnanosti v sousední zemi prakticky vyčerpán. Demografické změny se dosud Berlínu dařilo kompenzovat vyšší zaměstnaností německého obyvatelstva a také příchodem zahraničních pracovních sil.
Komise v závěrečné zprávě uvádí, že Německo nedostatečně využívá zkušeností a vědomostí, které migranti získali v zahraničí, což je pro pracovní trh ztrátou.
Komise zdůrazňuje, že německá společnost vlivem migrace prošla výraznou proměnou a že Německo je nyní po Spojených státech druhým nejčastějším cílem přistěhovalců. Čtvrtina populace v Německu má nyní přistěhovalecký původ a tento podíl se v následujících letech podle zprávy ještě výrazně zvýší.
Aby tato různorodá společnost dobře srůstala, je nezbytné integraci podpořit rovným přístupem ke vzdělání, rozvojovou a sociální politikou, zajištěním rovné zdravotní péče či bojem proti rasismu a terorismu, píše se v dokumentu.
Merkelová prohlásila, že vzhledem k nedávné nebývalé přistěhovalecké vlně, která vyvrcholila v letech 2015 a 2016, se Německo musí integraci důrazněji věnovat. „A to nejen na státní úrovni, zapojit se musí i zúčastnění lidé, tedy hostitelská společnost a ti, kteří k nám přicházejí,“ zdůrazňuje kancléřka.