Pracovní trh potřebujeme otevřít migrantům mimo EU, věří němečtí experti

Pokud chce Německo alespoň stabilizovat pracovní sílu, musí svůj pracovní trh více otevřít obyvatelům zemí mimo Evropskou unii. Uvádí to závěrečná zpráva expertní komise pro otázky přistěhovalectví a integrace migrantů, kterou převzala německá kancléřka Angela Merkelová.

Zpráva poukazuje na limity německého pracovního trhu, který se musí vyrovnávat s demografickými změnami tamní společnosti a se snižujícím se přistěhovalectvím z jiných unijních zemí. Upozorňují na to i ekonomičtí analytici, podle kterých je potenciál zaměstnanosti v sousední zemi prakticky vyčerpán. Demografické změny se dosud Berlínu dařilo kompenzovat vyšší zaměstnaností německého obyvatelstva a také příchodem zahraničních pracovních sil.

Komise v závěrečné zprávě uvádí, že Německo nedostatečně využívá zkušeností a vědomostí, které migranti získali v zahraničí, což je pro pracovní trh ztrátou.

Komise zdůrazňuje, že německá společnost vlivem migrace prošla výraznou proměnou a že Německo je nyní po Spojených státech druhým nejčastějším cílem přistěhovalců. Čtvrtina populace v Německu má nyní přistěhovalecký původ a tento podíl se v následujících letech podle zprávy ještě výrazně zvýší.

Aby tato různorodá společnost dobře srůstala, je nezbytné integraci podpořit rovným přístupem ke vzdělání, rozvojovou a sociální politikou, zajištěním rovné zdravotní péče či bojem proti rasismu a terorismu, píše se v dokumentu.

Merkelová prohlásila, že vzhledem k nedávné nebývalé přistěhovalecké vlně, která vyvrcholila v letech 2015 a 2016, se Německo musí integraci důrazněji věnovat. „A to nejen na státní úrovni, zapojit se musí i zúčastnění lidé, tedy hostitelská společnost a ti, kteří k nám přicházejí,“ zdůrazňuje kancléřka.