Potopila se ruská nákladní loď, která byla na sankčním seznamu USA

Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z šestnáctičlenné posádky jsou nezvěstní, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého záchranáři dopravili námořníky do Španělska. Loď Ursa Major spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.

Loď se dostala do problémů po výbuchu ve strojovně a potopila se v pondělí před půlnocí mezi Alžírskem a Španělskem, odkud naposledy vyslala signál.

Agentura Reuters napsala, že podle sledovacích dat plavidlo vyplulo 11. prosince z Petrohradu s cílem ve Vladivostoku na východě Ruska, a nikoli v syrském přístavu Tartús. Společnost Oboronlogistika před několika dny informovala, že její vlajková loď Ursa Major převáží přístavní jeřáby do Vladivostoku. Kapitán podle portálu Ukrajinska pravda uvedl, že na palubě byly v době neštěstí jen prázdné kontejnery.

Ruský nezávislý server Mediazona s odkazem na veřejně dostupná data informoval, že ve Středozemním moři jsou tři velké vojenské lodě a dvě nákladní plavidla včetně Ursa Major. Obě nákladní lodě jsou označovány za takzvaný syrský expres, což je zásobovací trasa pro ruské síly v Sýrii. Analytici se proto domnívají, že úkolem lodí byla evakuace ruských vojáků ze Sýrie, kde se nedávno zhroutil režim autoritářského prezidenta Bašára Asada.

Portál Censor.net uvedl, že plavidlo podstoupilo v roce 2023 plánované opravy a letos v létě údržbu v přístavu a v listopadu ještě preventivní kontrolu jeřábů. Kvůli sankcím ale musela Oboronlogistika využít náhradní díly z ruských továren místo jejich dovozu za zahraničí.

Závada na plavidle Sparta

V pondělí server Censor.net informoval o závadě rovněž sankcionovaného ruského nákladního plavidla Sparta nedaleko Portugalska. Loď měla na palubě ruské vojenské vybavení ze Sýrie. Sparta patří společnosti Oboronlogistika stejně jako plavidlo Ursa Major, které se dříve jmenovalo Sparta III.

O záchranné operaci napsal The Maritime Executive s tím, že pomoc poskytly španělská vojenská loď Clara Campoamor a výše zmíněná Sparta. Po potopení plavidla Ursa Major pokračovala Sparta sníženou rychlostí na východ, za svůj cíl udala egyptský přístav Port Saíd.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 48 mminutami

Zelenskyj vyšle do Istanbulu delegaci jednat s Rusy

Kyjev vyšle do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem. Po jednání s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní. Zelenskyj dříve uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace a že působí „jako ozdoba“. Ukrajinci mají podle něj za úkol jednat o příměří. Šéf ruské delegace Vladimir Medinskij sdělil, že cílem Moskvy je dosáhnout dlouhodobého míru odstraněním základních příčin konfliktu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 2 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na sto tři. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

USA ruší omezení vývozu čipů pro AI

Spojené státy ustoupily od pravidel, která omezovala vývoz vyspělých čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI), píše server listu The Wall Street Journal (WSJ). Pravidla, která by dopadla i na Českou republiku, vypracovala ještě administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena. Začít platit měla od čtvrtka.
před 5 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 5 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 6 hhodinami
Načítání...