Polsko tvrdí, že Česko v případě dohody o Turówu stáhne žalobu. EK strhne Varšavě miliony za pokutu

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného Dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. Podle Moskwové je dohoda na dohled. Česká strana návrhy na úpravu smlouvy analyzuje. Evropská komise zatím oznámila, že strhne Polsku miliony z fondů, protože promeškalo čas k zaplacení pokuty.

„Pokud bude dohoda úspěšně podepsána (…), česká strana okamžitě pošle soudu informaci, že spor byl vyřešen, a stáhne stížnost,“ prohlásila Moskwová.

Česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně Turówa zatím uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní. 

Hubáčková polské ministryni klimatu a životního prostředí Anně Moskwové oznámila, že česká strana návrh smlouvy zkoumá. Uvedla to ve středu večer na Twitteru. 

Podle Moskwové je konec sporu na dohled. „Nyní se ministryně Anna Hubáčková musí obrátit na svou koaliční vládu, aby ujednání schválila, a pak se případně vrátit s nějakými návrhy,“ citovala agentura PAP ze zmíněného rozhovoru Moskwové v Polském Radiu 1. „Pokud česká vláda schválí mé dohody s ministryní, smlouvu podepíšeme hned poté,“ dodala s tím, že by se jednalo o mezivládní smlouvu.

Zástupci české delegace v současnosti polské návrhy analyzují, uvedl za ministerstvo životního prostředí Ondřej Charvát. „Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou,“ uvedl Charvát.

Kdy se uskuteční telefonát Hubáčkové s Moskwovou, podle něj zatím není jasné. Hubáčková po úterním jednání ve Varšavě avizovala, že si budou ve středu telefonovat. K prohlášením Moskwové se úřad ani ministryně zatím přímo nevyjádřily.

Polsko promeškalo čas k zaplacení pokuty

Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.

Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v Dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně, kterou Polsko platit nehodlá.

Polská vláda dostala po počáteční komunikaci s Evropskou komisí již dvě výzvy k zaplacení pokuty, přičemž u první z nich vypršela lhůta v úterý. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. „Komise nyní identifikuje vhodnou platbu, z níž bude moci provést kompenzaci,“ řekl mluvčí Balázs Ujvari. Brusel pak uvědomí Varšavu, která bude mít deset dní na vyjádření. Poté částku strhne.

Polsko je podle Komise první zemí, která se odmítla podřídit příkazu unijního soudu a neplatí jím uložené pokuty. Varšava může o část fondů přijít i kvůli disciplinární komoře polského nejvyššího soudu, jejíž činnost ani po příkazu unijní justice zcela nezastavila.

Komise stav polské justice kritizuje dlouhodobě. Spor se vyhrotil loni v říjnu, kdy polský ústavní soud zpochybnil nadřazenost práva EU nad polskou ústavou.