Policista Wilson, který zastřelil černošského chlapce, rezignoval

Ferguson (USA) - Bělošský policista Darren Wilson, který v srpnu zastřelil v americkém Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, rezignoval na svoji práci u policie. Oznámil to Wilsonův právník Neil Bruntrager. Wilson řekl listu St. Louis Post-Dispatch, že odchází ze své vlastní vůle, protože se dozvěděl, že jeho policejní oddělení obdrželo několik výhrůžek násilím, pokud zůstane nadále zaměstnancem policie. „Kvůli mně nejsem ochotný nechat někoho jiného zranit,“ řekl listu.

Události: Příběh strážníka z Fergusonu (zdroj: ČT24)

Wilson je od střelby 9. srpna na nucené dovolené. Podle Bruntragera má rezignace okamžitou platnost. K rezignaci doplnil, že se v jeho životě jednalo o „nejtěžší věc“, kterou kdy musel udělat. Ve svém prohlášení mimo jiné uvedl: „Bylo mi řečeno, že má přítomnost v policejním sboru by mohla některé kolegy ve Fergusonu vystavit nebezpečí. To nemohu dopustit.“

Dále podotkl, že chtěl s rezignací ze zřejmých důvodů počkat, dokud soud oficiálně nerozhodne o jeho vině či nevině. „Doufal jsem, že budu moci u policie pokračovat, avšak bezpečí ostatních policistů a okolní komunity jsou pro mne hlavní prioritou. Snad má rezignace přispěje k tomu, aby se sbor stabilizoval,“ řekl Wilson.

Výpovědi aktérů i svědků

Prokurátor zveřejnil na internetu kompletní výpovědi všech svědků, které zazněly u soudu. Soudce musel dohromady vyslechnout více než 70 hodin výpovědí zhruba od 60 svědků. Mezi nimi přirozeně i hlavního obviněného Darrena Wilsona:

  • „Jedinou možností, kterou jsem měl, bylo použít zbraň. Vytáhl jsem ji a otočil se. Řekl jsem, aby ustoupil, nebo střelím. On se poté natáhl po mé pistoli a řekl: Jsi moc velký srab na to, abys mě zastřelil.“

Záznam dále uvádí, že se s černošským chlapcem o pistoli chvíli přetahovali, dokud Wilson nestiskl spoušť a zbraň vystřelila. Tentokrát ale kulka zasáhla jen dveře policejního auta. Následovala menší honička. Policista Michaelu Brownovi řekl, aby si lehl na zem, ten se ale prý agresivně vrhl naproti němu a zpoza kalhot začal něco vytahovat.

U soudu vypovídal také kamarád zastřeleného. Ten však uvedl, že od Wilsona slyšel pouze výhružky zastřelením, žádné varování nepřišlo. Neviděl prý ani to, že by se černoch vrhal po policistově zbrani. Podle jeho verze se po prvních výstřelech do dveří auta oba snažili utéct, po dalším se ale Brown vrátil.

  • „Předtím, než stačil cokoliv udělat nebo něco říct, přišla střelba,“ popsal mladík. „Nestačil ani říct, že nemá pistoli.“

Nejmenovaní svědci v okolí však viděli, jak se Brown vrhá proti Wilsonovi, aniž by uposlechl výzev ke zvednutí rukou nad hlavu. Někteří však chlapcovo chování nepovažovali za agresivní.

Místo činu ve Fergusonu
Zdroj: BBC News, ČT24

Zabití mladíka a neobvinění policisty ze zabití vyvolalo vlnu nepokojů ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech.

Agentura AP oslovila několik demonstrantů ve Fergusonu, aby se jich zeptala, co říkají na Wilsonovu rezignaci. Ti však reagovali pokrčením ramen nebo vyjádřili nezájem. Bojovník za lidská práva Al Sharpton AP řekl, že jim nejde o Wilsonovo propuštění, ale chtějí spravedlnost pro Michaela Browna.

Smrt Michaela Browna otevřela další diskuzi ohledně diskriminace černošské rasy. Statistiky ukázaly, že:

  • v Americe existují pouze dva miliardáři afroamerického původu - moderátorka Oprah Winfreyová a basketbalista Michael Jordan
  • 9,8 % černochů má vysokoškolský bakalářský titul
  • 75 % bílých Američanů se přátelí pouze s dalšími bělochy
  • 10,9 % Afroameričanů je nezaměstnaných 
  • 37 % amerických vězňů je tmavé pleti

Velká porota více než tři měsíce přezkoumávala důkazy v případě a tento týden rozhodla, že 28letého policistu ze zabití neobviní. Americké ministerstvo spravedlnosti však stále vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP.

Wilson uvedl, že ho mladík napadl, pral se s ním a on střílel v sebeobraně. Podle jiných tvrzení se však mladík v okamžiku, kdy byl zastřelen, vzdával. Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z nedalekého obchodu, avšak Wilson v době incidentu o krádeži nevěděl. Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu, předměstí St. Louis, násilné nepokoje, které po oznámení poroty ještě zesílily. Tento týden bylo během protestů požadujících Wilsonovo obžalování zadrženo v USA přes 600 lidí. Většina z nich byla propuštěna.

Vydáno pod