Po pádu z třiceti metrů zemřel ve Vysokých Tatrách český horolezec

Český horolezec v pátek zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom slovenská horská služba (HZS). V krátké době jde o druhého Čecha, který v nejvyšším pohoří Slovenska zemřel. Horská služba v pátek a v sobotu pomáhala v Tatrách také dalším českým horolezcům a turistovi.

Třiačtyřicetiletý horolezec, který neměl podle HZS kompletní výstroj, padal asi 30 metrů pravděpodobně po uvolnění kamenů. Po pádu zůstal ležet v bezvědomí. K neštěstí došlo nad Ledovým plesem ve Zlomiskové dolině.

Do akce byl nasazen záchranářský vrtulník. Kvůli oblačnosti a chybějícím údajům o přesném místě neštěstí se ale záchranáři k muži dostali až na druhý pokus, už byl ale mrtvý. Ze stěny následně vyprostili i druhého spoluhorolezce.

V pátek horští záchranáři pomáhali ve Vysokých Tatrách také dalšímu českému turistovi, který ve vysokohorském terénu pod horou Široká veža nedokázal sám sestoupit na turistickou stezku.

O pomoc ve stejný den požádalo také pět českých horolezců, kteří sice byli bez zranění, ale nedokázali sestoupit z hory Zadný Gerlach, která se nachází blízko Gerlachovského štítu. Kvůli nepříznivému počasí v pátek nemohl ke skupině přiletět vrtulník a horolezci přečkali noc v horách. V sobotu je vrtulník převezl do údolí. Nikdo nepotřeboval ošetření.

V pondělí záchranáři našli v Tatrách tělo devětadvacetiletého českého turisty, který byl několik dnů nezvěstný. Vydal se na túru krátce předtím, než se zhoršilo počasí a napadl sníh.

Za sedm let zemřely ve Vysokých Tatrách dvě desítky Čechů

Slovenské Tatry se staly osudnými řadě českých turistů a horolezců. Od roku 2010 tam zemřely přibližně dvě desítky českých turistů. K nejčastějším příčinám jejich úmrtí patří pády, úmrtí pod lavinou nebo zdravotní kolapsy.

Slovenští horští záchranáři, kteří působí v několika pohořích země, loni nejčastěji pomáhali slovenským turistům. S odstupem následovali Poláci a Češi, kteří tvoří nejpočetnější zahraniční skupinu turistů na Slovensku.