Peruánského exprezidenta Toleda vydali do vlasti. Čeká na soud ve stejné věznici jako jeho předchůdce a nástupce

3 minuty
Horizont: Vydání peruánského exprezidenta
Zdroj: ČT24

Spojené státy vydaly bývalého peruánského prezidenta Alejandra Toleda do vlasti. V zemi čelí obvinění z korupce v oblasti stavebních zakázek. Pokud soud jeho vinu prokáže, hrozí mu až 20 let vězení. Toledo, který Peru vedl v letech 2001 až 2006, obvinění odmítá. Jeho obhájci teď pro něj žádají propuštění do domácího vězení.

Toledo dorazil do Limy v poutech a v doprovodu Interpolu. Po jeho příletu do Limy na něj navíc čekala peruánská policie a prokuratura.

Předmětem vyšetřování jsou stavební zakázky – konkrétně pro firmu Odebrecht, které jsou hlavním předmětem vyšetřování. Od společnosti měl Toledo brát z pozice prezidenta úplatky výměnou za pomoc při zajištění veřejných zakázek.

Podle obžaloby v přepočtu dostal přes půl miliardy korun. Není to navíc poprvé, co firma figuruje v korupční kauze. Toledo přesto obvinění odmítá, stejně jako jeho podporovatelé.

„Chceme skutečnou spravedlnost pro Alejandra Toleda. Víme o jeho situaci a jeho vyšetřování. Byl zatčen a vydán pod dohledem diktátorské vlády. Peru nemá legitimní vládu,“ říká jedna z jeho podporovatelek.

Původně byl Toledo zadržen v USA už v roce 2019. O rok později ho ale soud podmíněně propustil na kauci. O jeho vydání zpátky do Peru rozhodlo americké ministerstvo zahraničí ve druhé polovině února. Proces nezastavila ani žádost exprezidentových právníků.

V pátek se Toledo dostavil k soudu v americkém San José poté, co ve čtvrtek soud zamítl jeho žádost o zastavení vydání. Po úvodním slyšení před soudem a lékařské prohlídce teď stráví Toledo 18 měsíců ve vyšetřovací vazbě. Čekat na začátek svého procesu bude ve věznici Barbadillo, kde jsou uvězněni i další dva peruánští exprezidenti: Alberto Fujimori, který zemi vládl celá devadesátá léta, si odpykává 25 let za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí. A Pedro Castillo, který byl loni v prosinci po roce a půl ve funkci obviněn ze vzpoury a spiknutí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 6 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 6 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 8 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 8 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...