Padesát let od vraždy jde bývalý agent Stasi do vězení

Na deset let do vězení poslal německý soud osmdesátiletého bývalého člena východoněmecké tajné služby Stasi, který podle vyšetřovatelů v roce 1974 zastřelil na hraničním přechodu mezi Německou demokratickou republikou (NDR) a Západním Berlínem osmatřicetiletého Poláka, informovala agentura DPA. Případ je v Německu značně neobvyklý. Kdo Poláka zastřelil, se podařilo z archivu tajné služby zjistit až v roce 2016. Úřady vycházely z toho, že se jednalo o zabití, čímž by byl případ promlčený. Po dodatečném vyšetřování ale čin překvalifikovaly na zákeřnou vraždu.

Podle vyšetřovatelů tehdejší nadporučík komunistické tajné služby Stasi Manfred N. 29. března 1974 na hraničním přechodu na nádraží Friedrichstrasse v centru rozděleného Berlína zastřelil Czeslawa Kukuczku. Polský občan předtím na velvyslanectví své země v NDR hrozil odpálením bomby, a snažil se tak vynutit si výjezd na Západ. Měl přitom jen atrapu.

Agenti Stasi Kukuczku vylákali pod záminkou, že mu umožní výjezd do Západního Berlína, na zmíněné nádraží, které sloužilo jako hraniční přechod. Manfred N., který stanul po padesáti letech před soudem, jej pak podle obžaloby zastřelil zezadu ze vzdálenosti dvou až tří metrů.

Předtím byl svými nadřízenými z operativní skupiny ministerstva pro státní bezpečnost pověřen, aby polského občana „zneškodnil“. Mezi svědky, kteří před soudem vypovídali, byly mimo jiné tehdejší školačky ze západního Německa, které byly na výletě ve východní části Berlína a celý incident viděly.

Celou dobu mlčel

Obžaloba žádala 12 let odnětí svobody, obhajoba zproštění viny. Podle obhájců se nepodařilo prokázat, že střílel právě jejich klient. Obžalovaný celou dobu procesu mlčel. Jeho obhájkyně na začátku líčení uvedla, že popírá svou vinu.

Případ je v Německu značně raritní. Podle berlínského státního zastupitelství se podařilo rozhodující indicii, kdo Poláka zastřelil, najít v archivu Stasi až před osmi lety. Objevil se tehdy dokument podepsaný nechvalně proslulým ministrem státní bezpečnosti Erichem Mielkem, který za účast na akci ocenil dvanáct agentů včetně nyní odsouzeného muže. Úřady ovšem do roku 2017 vycházely z toho, že se jednalo o zabití. V tom případě by byl čin promlčený. Na základě dodatečného vyšetřování v Polsku ale překvalifikovaly čin na zákeřnou vraždu, která nemá podle německého trestního zákoníku promlčecí lhůtu.

Načítání...