OSN: Jižní Súdán se chystá na obnovení bojů, rekrutuje i dětské vojáky

Jihosúdánská vládní vojska se podle OSN připravují na válku a nabírají i dětské vojáky. Prezident tímto úkolem podle zdrojů mezinárodního společenství pověřil jednoho z vysokých politiků, který chlapce nutí vstoupit do armády pod pohrůžkou. Hlava státu se chystá na obnovení bojů s jednotkami bývalého viceprezidenta Rieka Machara, který uprchl ze země do bezpečí. Nasazení dětských vojáků je mezinárodním právem považováno za válečný zločin.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir podle zprávy OSN pověřil náborem dětských vojáků jednoho z vysokých politiků, který pomocí zastrašování rekrutoval chlapce z jedné vesnice. Jejich přesný počet není znám, některým prý ale bylo teprve 12 let.

Zpráva naznačuje, že nábor dětských vojáků se odehrál krátce poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání dalších 4000 příslušníků mírových sil do Jižního Súdánu. Tento krok reagoval na obnovení bojů v hlavním městě Jubě. Mluvčí jihosúdánské armády řekl, že mladíci, kteří se přidávají k vojsku, tak činí dobrovolně. O nedávném náboru dětí prý neví. Mezinárodní trestní soud (ICC) považuje za válečný zločin rekrutování dětí a mladistvých do 15 let.

Podle zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) rekrutovaly dětské vojáky vládní i opoziční síly. Jen tento rok prý nastoupilo k jihosúdánským ozbrojeným skupinám nejméně 650 dětí. Od začátku občanské války v prosinci 2013 se dětskými vojáky stalo přibližně 16 tisíc mladistvých.

Loni americký prezident Barack Obama vydal pro Jižní Súdán částečnou výjimku ze zákona o prevenci dětských vojáků z roku 2008. Tento krok umožnil Spojeným státům nadále poskytovat Jižnímu Súdánu vojenskou pomoc „na podporu mírového procesu“ v zemi, uvedla AP.