Opioidová krize v USA: Firma Johnson & Johnson podle žalobců úmyslně zlehčovala rizika návyku

V Oklahomě začal v úterý první soud s firmou Johnson & Johnson, která čelí žalobě kvůli údajnému podporování opioidové krize v USA. Závislost na opioidech si ve Spojených státech v roce 2017 vyžádala téměř 48 tisíc úmrtí a podle hlavního žalobce Mikea Huntera se jedná o nejhorší člověkem vytvořenou krizi amerického zdravotnictví v historii. Johnson & Johnson čelí žalobě, že ve snaze propagovat své léky použil klamný marketing a úmyslně zlehčoval rizika návyku. Firma obvinění popírá.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci chorob zemře každý den na předávkování opioidy v průměru 130 Američanů. Hunter u soudu uvedl, že je načase, aby farmaceutické firmy přijaly za svou roli ve vyvolání krize zodpovědnost. Problémy se údajně datují už do počátku 90. let, kdy Johnson & Johnson (J&J) společně se svými konkurenty Purdue Pharma a Teva Pharmaceuticals spustili několikamilionovou kampaň, která léky doporučovala s tím, že jde o „bezpečnou a efektivní úlevu od každodenní bolesti“.

Podle advokáta Brada Beckwortha tak ve společnosti vytvořili umělou poptávku a následně nadbytek. „Pokud vytvoříte nadbytek, lidé začnou umírat,“ řekl u soudu Beckworth.

Společnost Johnson & Johnson, která je známá hlavně výrobou pudrů a šamponů pro děti, měla ve vyvolání krize podle žalobců ústřední roli. Její reprezentanti prý manipulovali lékaře a tlačili je k předepisování opiodových léků i pacientům, jejichž zdravotní stav je vůbec nevyžadoval.

Beckworth u soudu předložil soukromé e-maily obchodní zástupkyně J&J Melindy Dicksonové, v nichž žena nabádala lékaře, který vyjádřil obavy z možného vytvoření návyku, aby pacientům předepisoval ještě větší množství. Napsal to deník The Guardian

„Firma J&J, která vystupuje jako rodinná společnost, sehrála klíčovou roli ve vyvolání zdravotnické krize a profitovala z ní v každém stadiu,“ uvedla obžaloba s tím, že J&J nese vinu nejen za zmaření řady životů, ale i rozvrácení četných rodin.

Advokát Larry Ottaway, který J&J u soudu zastupuje, ale v obhajobě tvrdil, že firma nepoužila žádný marketing či doporučení, které by se rozcházely s oficiálními stanovisky úřadu pro potraviny a léčiva. Ten podle Ottawaye v roce 2009 jasně uvedl, že léky závislost nezpůsobují, pokud pacient dodržuje pravidla jejich užívání.

Oklahoma nicméně trvá na tom, že firma J&J způsobila veřejnosti škodu v míře deset až 17,5 miliardy dolarů (zhruba 230 až 400 miliard korun), kterou bude stát napravovat dalších dvacet až třicet let. Celostátně bylo v opioidové krizi vzneseno již dva tisíce žalob.

Někteří žalobci situaci přirovnávají k dřívějšímu boji proti výrobcům tabáku, kteří Spojeným státům v roce 1998 vyplatili vyrovnání v hodnotě 254 miliard dolarů kvůli nepravdivému popisu rizik spojených s kouřením.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 16 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 7 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 18 hhodinami
Načítání...