Odsouzenou běloruskou aktivistku Kalesnikavovou převezli z vazby do vězeňské kolonie

Jednu z hlavních tváří běloruské opozice Maryju Kalesnikavovou úřady přemístily z vazby do vězeňské kolonie. Podle médií na to upozornilo lidskoprávní centrum Vjasna. Kalesnikavovou loni v září soud poslal na jedenáct let za mříže.

Aktivistka se nyní nachází v ženské vězeňské kolonii v Gomelu, reportuje stanice Nastojasčeje vremja, která spolupracuje s vysílatelem Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Od podzimu předminulého roku pobývala Kalesnikavová ve vazbě.

V loňském roce v rozhovoru s ruskou redakcí BBC popsala, že její cela v Minsku pro čtyři osoby měla rozměry 2,5 krát 3,5 metru. V místnosti byla pouze studená voda a do společných sprch bylo možné jít jen jednou týdně. Dvorek, kam mohla aktivistka „chodit na procházky“, měl podle ní tři krát tři metry. Přesto z rozhovoru vyplynulo, že opoziční představitelku neopouští dobrá nálada.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice Svjatlanu Cichanouskou.

Za mřížemi jsou i další představitelé opozice

Kalesnikavová byla zadržena v září 2020. Úřady se ji poté pokusily vyvézt ze země, aktivistka ale na hranicích roztrhala svůj pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest jedenáct let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Spolu s Kalesnikavovou poslal soud za mříže na deset let také Maksima Znaka, který rovněž pracoval pro volební štáb Viktara Babaryky. Znak byl v pondělí převezen z vazby do vězeňské kolonie ve Vitebské oblasti. Ve vězení skončil také samotný Babaryka, kterého soud potrestal čtrnácti lety za údajnou korupci.

Kalesnikavová získala v loňském roce cenu Václava Havla, kterou uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. V letošním roce má za svoji odvahu a nasazení v boji za svobodu a demokracii obdržet cenu Karla Velikého.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 1 hhodinou

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 1 hhodinou

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 2 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 3 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 3 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...