Odbory British Airways vyhlásily přes Vánoce a Nový rok stávku

Londýn – Posádky letů společnosti British Airways (BA) chtějí od 22. prosince do 2. ledna stávkovat. Rozhodly o tom dnes odbory palubního personálu společnosti. Důvodem jsou změny v pracovních smlouvách a propouštění. Přerušení práce letušek vážně naruší provoz v době Vánoc a Nového roku. Společnost British Airways se snaží omezit náklady, které jsou v době poklesu počtu cestujících stále příliš vysoké.

Pokud ke stávce skutečně dojde, bude to první stávková akce palubního personálu u firmy od roku 1997. Odbory předložily návrh na stávku členům k hlasování a pro přerušení práce se v něm dnes vyslovilo 92,5 procenta členů. „Jsme připraveni diskutovat o čemkoli,“ prohlásil na tiskové konferenci náměstek generálního tajemníka odborového svazu Unite Len McCluskey.

Společnost uvedla v prohlášení, že je znepokojena krokem odborů, který „zásadním způsobem poškodí statisíce cestujících“. Dopadům stávky se nevyhne ani Praha, odkud BA létají na londýnské letiště Heathrow.

„Každý zákazník British Airways, který si pořídil letenky na kterýkoliv let, jenž se má uskutečnit ve dnech 22. prosince 2009 až 2. ledna 2010, si může v současné době bezplatně svůj let překnihovat na jiný termín, který nebude případnou stávkou ohrožen,“ sdělila šéfka českého zastoupení BA Anna Ingham-Grant. Podle ní by měli cestující hledat aktuální informace na webu společnosti.

Odbory nevidí realitu, tvrdí ředitel BA

Společnost British Airways minulý měsíc oznámila dalekosáhlé reorganizační změny, které mají výrazně snížit náklady a pomoci firmě přežít současnou nepříznivou situaci. Společnost v důsledku hospodářské recese, která snížila poptávky po přepravě, trpí velkými ztrátami. Za první pololetí finančního roku do konce září vykázala ztrátu 208 milionů liber (asi šest miliard Kč) a tržby za toto období klesly o 14 procent.

Firma má v plánu zrušit 1 700 pracovních míst, zmrazit mzdy a nabídnout novým zaměstnancům nižší platy. Generální ředitel British Airways Willie Walsh v dnešním vydání listu Daily Mail uvedl, že palubní personál dostal od odborů zavádějící informace o nezbytnosti a spravedlnosti úsporných opatření.

„Naše odbory palubního personálu si odmítají přiznat, co se děje kolem,“ řekl Walsh s odkazem na hlubokou ekonomickou recesi a ostrou konkurenci. „Ačkoli odbory směřují k sebedestrukci, já nedovolím, aby společnost British Airways padla,“ dodal.

Letadla British Airways
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
10:15Aktualizovánopřed 36 mminutami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
13:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
před 1 hhodinou

Snaha oslabit Evropu, kritizoval Macron v Davosu americké kroky

Francouzský prezident Emmanuel Macron kritizoval imperiální ambice některých vůdců a odsoudil kroky současné americké vlády, které vnímá jako snahu oslabit a podřídit si Evropu. Prohlásil to na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu, kde hovořil také o tom, že se svět přesouvá do éry roztříštěnosti bez pravidel. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová předtím v Davosu mimo jiné řekla, že Evropská unie chce masivně investovat do Grónska.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Američané v Grónsku měli mnoho vojáků i základen. Už dekády se stahují

Americký prezident Donald Trump kritizuje Dánsko, že podle něj neposkytuje Grónsku dostatečnou obranu, a opakovaně vznáší požadavky na získání největšího ostrova světa. USA přitom v Grónsku samy desítky let působily, nejprve aby čelily nacistickému Německu a později Sovětskému svazu. Na ostrově umístily jaderné zbraně a řadu klíčových základen, ale své jednotky začaly po konci studené války stahovat.
před 2 hhodinami

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
10:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Američané staví „přísně tajný“ projekt pod Bílým domem, píše CNN

Americký prezident Donald Trump nařídil vybudování utajeného podzemního zařízení pod východním křídlem Bílého domu, které nechal loni v říjnu zdemolovat, aby ustoupilo plánům na výstavbu nového rozlehlého tanečního sálu, píše server CNN s odvoláním na své zdroje. Bílý dům informaci nepotvrdil.
před 3 hhodinami

Ruský útok na Kyjev narušil dodávky elektřiny a vody

Ruský dronový a raketový útok na Kyjev způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky vody, úderům čelily i další regiony, například v Kyjevské oblasti zahynul nejméně jeden člověk, informovala agentura Reuters. Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.
09:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...