Obama a Merkelová chtějí vyslat pozorovatele, Kerry připomněl rok 1968

Washington/Berlín - Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová spolu hovořili o formálním připojení ukrajinského Krymu k Rusku a shodli se, že na jižní a východní Ukrajinu musí být okamžitě vysláni mezinárodní pozorovatelé. Pro diplomatické řešení krize se vyslovil americký ministr zahraničí John Kerry, který situaci přirovnal k Československu roku 1968.

Obama a Merkelová odsoudili krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který následoval po nedělním referendu, v němž se drtivá většina obyvatel poloostrova vyslovila pro připojení k někdejší mateřské zemi. Oba státníci se rovněž shodli, že je třeba šéfovi Kremlu nadále zdůrazňovat, že diplomatické řešení situace je možné. Reagovali tak na včerejší vyhrocení situace, kdy neznámí ozbrojenci v Simferopolu zastřelili ukrajinského vojáka (čtěte víc).

Kyjev, USA a další západní státy referendum na Krymu, kontrolovaném proruskými a ruskými ozbrojenými silami, považují za nezákonné a odsoudily i další kroky směřující k připojení dosud ukrajinského poloostrova k Ruské federaci. Ruský prezident Vladimir Putin v úterý podepsal přístupové smlouvy se zástupci separatistického regionu.

Tomu předcházel projev šéfa Kremlu. Putin v něm mimo jiné odmítl tvrzení Západu, že Moskva porušuje svým postupem mezinárodní právo, ohradil se i proti nařčení z invaze.

Šéf americké diplomacie Kerry v debatě se studenty ve Washingtonu označil postup Ruska za „konfrontační a velmi triumfální“ a vyslovil se pro diplomatické řešení. Pokud dojde k „anexi“ poloostrova, nezbude než uplatnit pravidla mezinárodního společenství.

Kerry rovněž připomněl přítomnost sovětských vojsk v Československu a Polsku v období studené války. „Je tu komplikovaná historie událostí, jako je Československo roku 1968, kdy údajnými důvody vstupu do země byla ochrana tamních obyvatel,“ připomněl Kerry studentům. „Musíte se zeptat Poláků, jak se cítili, když byli 'chráněni' po celé ty roky.“

S Kerrym předtím telefonicky hovořil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov, který západní sankce označil za „nepřijatelné“ a rovněž pohrozil, že „nezůstanou bez následků“.

Evropská unie by dnes měla schválit půjčku pro Ukrajinu ve výši jedné miliardy eur (27 miliard korun). Je to součást širší finanční pomoci Kyjevu, jejíž plán Evropská komise zveřejnila na začátku března (čtěte víc).

Tokio označilo ruský postup na Krymu za narušení územní integrity

Japonský premiér Šinzó Abe označil kroky Ruska směřující k přičlenění Krymu za podrývání územní integrity Ukrajiny. Tokio bude konzultovat další postup vůči Rusku se svými spojenci na summitu G7 příští týden v Haagu.

Japonsko už v úterý oznámilo, že v rámci sankcí vůči Rusku přeruší rozhovory s Moskvou o investicích a uvolnění vízového režimu. Rusko a Japonsko dosud definitivně nevyřešily spor o jižní Kurily, tedy čtyři drobné tichomořské ostrovy v držení Ruska, které si dlouhodobě nárokuje i Tokio. Sovětská armáda se jich zmocnila na konci 2. světové války a nyní jsou součástí ruské Sachalinské oblasti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA oznámily ukončení úderů na Írán, ten uvedl, že zaútočil na Bahrajn a Kuvajt

Americká armáda ve čtvrtek nad ránem SELČ oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi, uvedlo oblastní velitelství CENTCOM na síti X. Írán hlásil exploze na řadě míst podobných jako při předchozím útoku o den dříve. Íránské síly pohrozily USA odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu, píší agentury.
00:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2

Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se v noci na čtvrtek shodli na podobě úpravy systému emisních povolenek ETS 2, jejímž cílem je předejít výrazným výkyvům cen povolenek. Informovala o tom Rada EU zastupující unijní země. Dohodnutá úprava počítá s cenovým stropem 45 eur (1100 korun) za tunu vyprodukovaného CO2, po jejímž dosažení by se automaticky uvolňovaly povolenky z rezervy tržní stability.
před 1 hhodinou

Rozhodčího, kterého úřady připravily o MS, v Somálsku vítaly stovky fanoušků

Fotbalový rozhodčí Omar Abdulkadir Artan, kterého úřady po příletu nepustily do USA a znemožnily mu pískat na mistrovství světa, se po návratu do vlasti dočkal bouřlivého přivítání. Podle agentury AP na něj na letišti v Mogadišu kromě vládních činitelů a svazových funkcionářů čekalo také několik stovek fanoušků s vlajkami.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po zveřejnění části Epsteinových spisů přibylo zastrašování jeho obětí

Po zveřejnění části spisů sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina vzrostla míra zastrašování jeho obětí. Agentura Reuters vyzpovídala 23 z nich. Téměř všechny tvrdí, že kvůli výhrůžkám žijí v neustálém napětí. Ve středu v americkém Kongresu o svých vazbách na Epsteina vypovídal miliardář a spoluzakladatel technologického giganta Microsoft Bill Gates.
před 7 hhodinami

Papež požehnal věž baziliky Sagrada Família v Barceloně

Papež Lev XIV. ve středu večer požehnal a tím i otevřel nejvyšší kostelní věž Ježíše Krista v chrámu Svaté rodiny (Sagrada Familia), která se stala nejvyšší kostelní stavbou na světě. Na své dokončení chrám čeká od konce 19. století, tehdy své vize do návrhu promítl katalánský architekt Antoni Gaudí. Ve své homilii papež připomněl, že nelze věřit v Ježíše Krista a podporovat války.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po americkém úderu na tanker u Ománu se pohřešují tři Indové

Strojovnu ropného tankeru nedaleko pobřeží Ománu ve středu zachvátil požár poté, co plavidlo zasáhla americká armáda, informují světové agentury. Podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM) posádka odmítla uposlechnout rozkazy. Indické ministerstvo zahraničí informovalo, že na palubě bylo 24 Indů, z nichž tři se stále pohřešují a zbylých 21 bylo zachráněno. Dillí si v reakci na útok předvolalo zástupce amerického velvyslanectví v Indii, aby vyjádřilo svůj protest, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Tisíce lidí jsou v důsledku útoků bez pitné vody. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. Americký prezident Donald Trump nevylučuje další údery v Íránu.
9. 6. 2026Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Sedm dětí zahynulo při požáru minibusu v Zimbabwe

Minibus převážející školáky vzplanul v centrální části Zimbabwe, při neštěstí zahynulo sedm lidí, uvedly úřady. Podle policie bylo v autobuse 24 dětí, počet zraněných zatím neuvedla. Tamní média napsala, že do nemocnice byli převezeni řidič i průvodčí, a dodala, že všichni mrtví jsou školáci. Počáteční vyšetřování naznačuje, že požár se začal šířit od kanystru benzinu, který ležel v minibusu.
před 9 hhodinami
Načítání...