O víkendu přišlo v Pákistánu o život už 16 dětí

Islámábád - Čtyři děti a jejich rodiče zemřeli při výbuchu granátu na severozápadě Pákistánu. Další čtyři děti jsou v nemocnici. Zatím se neví, jestli si granát rodina vezla v autě, nebo byl nastražený. I včera došlo k podobné tragédii - výbuch zabil dvanáct dětí. Bombu našly cestou ze školy a považovaly ji za míč. Severozápadní pohraniční provincie je jedním z hlavních útočišť al-Kájdy a Talibanu. Platí tam islámské právo šaríja.

Granát explodoval v automobilu, jímž cestovala dvojice rodičů a jejich osm dětí na kmenovém území Muhmánd a Severní Vazíristán. „Rodiče se čtyřmi ze svých dětí zahynuli okamžitě… čtyři další děti byly zraněny a převezeny do nemocnice,“ informovaly podle agentury Reuters nemocniční zdroje v Miranshahu, hlavním městě Severního Vazíristánu.

Podle tamních úřadů není jasné, zda rodiče vezli granát s sebou, nebo zda ho do vozu někdo nastražil.

Severní Vazíristán je jedním z hlavních útočišť teroristů z al-Káidy a talibanců v oblastech u hranic s Afghánistánem.

V sobotu zahynulo v obci Dir v hornaté oblasti severovýchodně od Miranshahu 12 dětí hrajících si s fotbalovým míčem, který explodoval. Policie nyní vyšetřuje, zda byla výbušnina nastražena úmyslně, nebo zda šlo o starou nevybuchlou munici. Děti, pět z nich byly dívky, míč našly při návratu ze školy. Sedm obětí pocházelo z téže rodiny.

Dir patří do části Severozápadní pohraniční provincie, kde pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí tento měsíc schválil platnost islámského práva šaría. Tento krok měl zajistit mír s ozbrojenci hnutí Taliban. Islámští radikálové z Talibanu však vzápětí v oblasti rozšířili své aktivity, což vyvolalo obavy u západních spojenců Pákistánu, aby se tato země, disponující jadernými zbraněmi, nepropadla do anarchie.