O nejvyšší post v OSN se uchází další žena – kandidaturu oznámila bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, která v současnosti zastává post šéfky programu Organizace spojených národů pro rozvoj. Nynějšímu generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi skončí funkční období za devět měsíců.
O post šéfky OSN má zájem nejmocnější žena v hierarchii organizace
Šestašedesátiletá Clarková je v současnosti nejmocnější žena v hierarchii OSN. „Budu usilovat o zvolení se zkušenostmi, které mám, a ve 21. století očekávám, že mi bude věnována stejná pozornost jako kterémukoli mužskému kandidátovi,“ oznámila Clarková.
„Myslím, že na základě toho, co jsem v životě už dělala, mám znalosti potřebné pro tento post. Vedla jsem devět let malou zemi v jižním Pacifiku. Byla jsem ve vedoucích pozicích téměř třicet let. A zkušenosti mám i z OSN, kde působím posledních sedm let v Programu OSN pro rozvoj. Náš svět čelí tolika krizím a výzvám, a myslím si, že mé zkušenosti a pragmatismus je to, co teď OSN potřebuje,“ podotkla kandidátka.
V poslední době sílí hlasy, aby v čele OSN stanula žena. Dosavadnímu generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi vyprší mandát za devět měsíců a o nástupnictví se zatím včetně Clarkové uchází osm lidí – pět mužů a tři ženy.
Výzev před sebou mají celou řadu. OSN momentálně čelí nejhorší uprchlické krizi ve své historii nebo třeba konfliktu v Sýrii. Kritici organizaci vyčítají byrokracii a zkostnatělost.
„Největší výzvou jsou měnící se formy ohrožení míru a bezpečnosti. Nejsou takové, jako když byla OSN založena. Tenkrát to hodně vycházelo z druhé světové války a konfliktů mezi národy. Naštěstí jich v současnosti není tolik. Po celém světě je ale obrovské množství konfliktů s různorodými extremistickými organizacemi a řada občanských válek. To vyžaduje nové přístupy,“ konstatovala Clarková.
Za favority mezi kandidáty jsou zatím považováni generální ředitelka UNESCO, Bulharka Irina Boková, a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky – Portugalec António Guterres.