Ruský novinář a laureát Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov za rekordní sumu vydražil medaili spojenou s tímto pacifistickým oceněním. V aukci v New Yorku za ni získal rekordních 103,5 milionu dolarů (přes 2,4 miliardy korun). Peníze věnuje na pomoc dětským uprchlíkům z Ukrajiny, kteří utekli před ruskou invazí.
Novinář Muratov vydražil Nobelovu medaili, rekordní sumu pošle dětským uprchlíkům z Ukrajiny
Muratov získal prestižní cenu v říjnu 2021 spolu s filipínskou novinářkou Marií Ressaovou za svůj boj za svobodu slova. Šedesátiletý novinář je spoluzakladatelem a šéfredaktorem ruského opozičního listu Novaja gazeta.
S nápadem vydražit cenu přišel sám Muratov. Smyslem daru je podle něj „dát dětem uprchlíků šanci na budoucnost“. „Nejdůležitějším poselstvím dneška je, aby lidé pochopili, že probíhá konflikt. Je třeba pomoci lidem, kteří trpí nejvíce,“ uvedl Muratov. Doufá prý, že výsledek aukce motivuje ostatní lidi, aby vydražili své cennosti, a pomohli tak Ukrajincům.
Novinář také zmínil, že mezinárodní sankce uvalené na Rusko by neměly bránit tomu, aby se k potřebným dostala humanitární pomoc, jako jsou léky na vzácná onemocnění a transplantace kostní dřeně.
Zájemci přihazovali po stovkách tisíc dolarů. Když se nabídka dostala nad 16 milionů, přišel neznámý kupec na telefonu s jedním z největších příhozů v aukční historii. Rovnou nabídl 103,5 milionu dolarů.
Dmitrij Muratov obří sumou zaskočen nebyl. „To nejsou peníze za medaili, za ocenění, za zlato. Jsou to peníze, které pomohou lidem. Je to akt veliké lidské vzájemnosti,“ řekl.
Jde o rekord aukční síně i nejvyšší částku, za jakou kdy byla vydražena medaile Nobelovy ceny. „Věděl jsem, že se prodá za miliony. Čekal jsem tři, možná osm milionů dolarů,“ připustil licitátor Mike Sadler.
Reálná hodnota medaile: deset tisíc dolarů
Výtěžek z dražby půjde na program Dětského fondu OSN (UNICEF) pro ukrajinské děti vysídlené válkou, uvedla společnost Heritage Auctions, která dražbu pořádala. Kdyby se medaile, která se vydražila za více než sto milionů dolarů, roztavila, měla by podle Reuters hodnotu asi deset tisíc dolarů.
Dražby se mohli účastnit jen předem prověření zájemci. Suma na účet UNICEF dorazí v nejbližších dnech a aukční síň si nevezme žádné poplatky.
Držitelem předchozího rekordu byl laureát Nobelovy ceny z roku 1962 James Watson, který v roce 2014 vydražil svou medaili za 4,8 milionu dolarů. Watson získal Nobelovu cenu za lékařství jako spoluobjevitel struktury DNA. Jednalo se tehdy o vůbec první Nobelovu medaili draženou dosud žijícím držitelem.
Novaja gazeta přerušila činnost
Při přebírání Nobelovy ceny míru ji Dmitrij Muratov symbolicky věnoval šesti svým zavražděný kolegům. Především vzpomněl na uznávanou novinářku Annu Politkovskou, od jejíž vraždy letos uplyne už 16 let.
List si vydobyl uznání investigativní žurnalistikou, která v minulosti stála život několik jejích novinářů, kromě Politkovské například také redaktora Igora Domnikova.
Novaja gazeta musela pozastavit své vycházení v papírové podobě i na internetu, a to až do „ukončení speciální operace na území Ukrajiny“, jak Rusko oficiálně nazývá invazi, kterou v rámci své dlouholeté agresi vůči sousední zemi zahájilo před téměř čtyřmi měsíci.
Muratova na začátku dubna napadl neznámý pachatel, který novináře polil olejovitou barvou s acetonem a údajně přitom křičel: „Muratove, to máš za naše chlapce!“, čímž myslel ruské vojenské jednotky. Podle Washingtonu za útokem stála ruská tajná služba, uvedly s odkazem na své zdroje deníky The Washington Post a The New York Times.
O reakci Kremlu se nemluvilo
Šéfredaktor Muratov odmítá mluvit o obavách z reakce ruského režimu. Do Moskvy se plánuje brzy vrátit.
Dražbu v New Yorku pozorně sledovali v Moskvě Muratovovi spolupracovníci z Nové Gazety. Rekordní suma je mile překvapila.
„Doufali jsme, že zájem bude veliký, že kupujících bude hodně. Nakonec to předčilo všechna naše očekávání,“ řekla zástupkyně šéfredaktora Naděžda Prusenkovová.
Novináři se nyní rozhodli založit nový časopis. „Nebude vysloveně politický, ale spíš zaměřený humanitně a společensky. Taková ta obecná a věčná témata. Otázkou zůstává, jak psát o válce, když stále probíhá,“ uvedla Prusenkovová.