Nizozemský král Vilém-Alexandr pověřil komisi složenou ze tří nizozemských historiků a jednoho experta na lidská práva nezávislým zkoumáním role nizozemské královské rodiny v koloniální minulosti země. Informovala o tom v úterý podle agentury Reuters tisková služba nizozemské vlády RVD.
Nizozemský král dal vyšetřit historii svých předků. Chce vědět, jaký měli podíl na kolonialismu
Práce expertní skupiny má trvat tři roky a má pokrýt období od pozdního 16. století po „postkoloniální“ současnost, uvedla RVD bez dalších podrobností. „Hluboká znalost minulosti je zásadní pro co nejjasnější a nejpoctivější pochopení historických skutečností a událostí a jejich dopadu na lidi a komunity,“ uvedl král.
Nizozemská vláda se má podle Reuters tento měsíc omluvit za podíl Nizozemska na otrokářství za své koloniální minulosti. Očekává se, že vloží zhruba 200 milionů eur (zhruba 4,7 miliardy korun) do fondu na posilování povědomí o roli někdejší koloniální mocnosti v otroctví a dalších 27 milionů eur dá na otevření muzea otroctví.
Oznámení navazuje na loňské doporučení poradní komise, aby vláda uznala, že transatlantický obchod s otroky v 17. až 19. století se vyznačoval zločiny proti lidskosti. Nizozemská centrální banka se tento rok omluvila za svou úlohu v obchodování s otroky. Uvedla, že bude finančně podporovat projekty na posílení povědomí o otrokářství a na zmírnění dopadů, které stále má na lidi.
Temná minulost východoindické společnosti
Nizozemsko hrálo důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století. S blížícím se 150. výročím zrušení otroctví v příštím roce se například ze Surinamu ozývá stále silnější volání po odškodnění potomků zotročených lidí.
Nizozemská východoindická společnost provozovala lodě, s jejichž pomocí bylo podle odhadů za staletí odvedeno do otroctví na 600 tisíc lidí. Ti pak byli násilím nuceni k práci v drsných a nehumánních podmínkách na plantážích v zámořských nizozemských koloniích v Karibiku a Jižní Americe.
V dubnu se nizozemská banka ABN Amro omluvila za zapojení svých právních předchůdkyň do obchodu s otroky, otročiny na plantážích a obchodu s produkty pocházejícími z otroctví.