Neve Šalom je zábleskem naděje, Židé a Arabové tam žijí bok po boku

3 minuty
Neve Šalom – výjimka, která potvrzuje pravidlo
Zdroj: ČT24

Před třiceti lety si na trávníku Bílého domu podali ruce izraelský premiér Jicchak Rabin a palestinský předák Jásir Arafat, čímž začala vrcholná fáze blízkovýchodního mírového procesu. Optimismus je ale dávno pryč a duch roku 1993 přežívá spíše ve vzpomínkách. Na pomezí Izraele a Západního břehu Jordánu nicméně existuje vesnice, kde Židé a Arabové zkoušejí žít pohromadě.

Neve Šalom, neboli Oáza Míru, je pozůstatkem optimismu 90. let – polovinu obyvatel zde tvoří Židé, druhou polovinu Arabové.

„Máme tu dobrou komunitu, i když samozřejmě čas od času na hádky dojde. Ne vždy se ve všem shodneme, obzvlášť v politice, ale máme tu dobré vztahy,“ hodnotil obyvatel Neve Šalomu Boaz.

Místo pro zřízení smíšené židovsko-arabské vesnice bylo zvoleno symbolicky. Leží totiž přímo na hranici mezi Izraelem a Západním břehem. Na zmíněné podání rukou mezi Rabinem a Arafatem, které vstoupilo do učebnic, Boaz dodnes vzpomíná. „Oslavovali jsme. Připíjeli jsme si a sledovali onu slavnost v televizi,“ pokračoval. 

Přímo v publiku před Bílým domem seděl tehdejší izraelský ambasador v USA Itamar Rabinovič. „Rabin byl velice poctivý a přímý člověk. Neuměl nic předstírat. Měl smíšené pocity ohledně dohod z Osla a určitě i ohledně toho, že si má potřást rukou s Arafatem,“ konstatoval Rabinovič.

Zpočátku převládala naděje, ale o dva roky později zabil Rabina židovský extremista. O dalších pět let později navíc Arafat pomáhal rozdmýchat násilné palestinské povstání.

V současnosti Palestinci stále nemají stát, ve městech je na vzestupu kult zbraní, Izraelci nedosáhli míru a v Gaze vládnou islamisté. 

Životní nutností je být optimistou

V Neve Šalomu i proto 30. výročí vrcholné fáze blízkovýchodního mírového procesu nijak neslaví, ale skepsi odmítají. „Pro nás je životní nutností být optimistou. To není volba, musíme! Celá tato vesnice je zábleskem naděje,“ uvedla obyvatelka Neve Šalomu Sáma Salajmová.

Místo dělení země mezi dva znesvářené národy zde zkoušejí žít pohromadě. „Muslimové, židé, křesťané. Naší přirozeností je být pospolu, žít pospolu a zařizovat si své životy společně,“ dodala Salajmová. 

Faktem je, že Neve Šalom je ale pouze výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Vše je mnohem složitější, než se zdálo před třiceti lety. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
před 15 mminutami

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 47 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 7 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 8 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 10 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...