Německo se s Tuniskem dohodlo na zrychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl

Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla s představiteli Tuniska na krocích, které by měly přispět k výraznému zrychlení deportací tuniských občanů, jimž Berlín zamítne žádost o azyl. Kancléřka to řekla po setkání s tuniským prezidentem Kaídem Sibsím. V Tunisu také podle agentury DPA oznámila, že německá spolková vláda Tunisku poskytne 250 milionů eur (6,8 miliardy korun) na rozvojovou pomoc.

Německo nechce jen zrychlit deportace odmítnutých žadatelů o azyl z Tuniska, zároveň chce zvýšit počet občanů této severoafrické země, které vrátí do vlasti.

Nové kroky Berlín s Tunisem dohodl mimo jiné jako reakci na loňský teroristický útok na vánoční trhy v německém hlavním městě. Tunisan Anis Amri 19. prosince najel do davu na náměstí Breitscheidplatz a zabil jedenáct lidí včetně jedné Češky. Dvanáctou obětí atentátu byl polský řidič uneseného kamionu.

V průběhu vyšetřování se ukázalo, že se Německo pokoušelo neúspěšně Amriho vyhostit zpět do vlasti, kvůli složité komunikaci s tuniskými úřady, které mu měly vystavit potřebné cestovní dokumenty, se mu to ale nepodařilo včas.

„Dohodli jsme se, že žádosti o identifikaci osob ze strany německých úřadů zodpoví (tuniské úřady) do třiceti dnů,“ uvedla Merkelová po jednání se Sibsím. Německo Tunisku pomůže vytvořit potřebný registrační systém, dodala kancléřka. Podle ní by mělo vystavení náhradních cestovních dokladů pro Tunisany čekající na deportaci v Německu v praxi trvat méně než týden. Sibsí označil vyjednanou dohodu za výhodnou pro obě strany.

Kancléřka Merkelová je na dvoudenní návštěvě severní Afriky. Už ve čtvrtek jednala o omezení migrace i další rozvojové pomoci s představiteli Egypta.