Neblahé koloniální dědictví dohání také Německo. Afričané chtějí zpět lebky zemřelých

3 minuty
Události: Africké státy požadují po Německu navrácení lebek zemřelých z dob kolonialismu
Zdroj: ČT24

S koloniální minulostí se vyrovnává i Německo. Africké státy, které byly součástí koloniálního panství někdejšího císařství, usilují o navrácení tisíců lebek, které leží ve skladišti berlínského muzea. Zčásti patřily obětem zvěrstev, které kolonialisté spáchali. Němečtí antropologové lidské ostatky používali k rasovým výzkumům.

Světové dění zcela zasáhly masové protirasistické protesty. Jedním z mnoha projevů je kromě ničení či úplného strhávání soch historických postav, které jsou spojovány právě s rasismem, také reflexe počínání jednotlivých národních států v minulosti.

Zpět na povrch tak vyvstávají zejména hříchy koloniálních impérií. Například Francie v nedávné minulosti znovu otevřela téma možného navrácení nahromaděných sbírek afrického umění. Vznikl totiž paradox, kdy exotické dobové památky jsou k vidění výhradně na území bývalých koloniálních mocností.

Podobně jsou na tom také bývalé kolonie Německa, kterému patřily oblasti v Africe, Číně a Pacifiku až do konce prvního světového konfliktu.

Stipendium a úkol

Příkladem německého vyrovnávání se s kolonialismem je příběh Sururu Mbora a jeho pátrání. Mboro vyrůstal pod Kilimandžárem, kde slýchal o Krvavém Petersovi, bývalém německém vládci kraje, a také o povstalci Mangi Melim – Peters ho nechal pověsit a lebku poslat do Německa.

Před třiceti lety získal Mboro stipendium v Berlíně a zároveň úkol od celé vesnice. „Je velmi důležitá pro naše tradice a naši víru,“ prohlásil Mboro o lebce, kterou se snaží najít.

Africké državy německého císařství se staly dějištěm prvních genocid 20. století. Zemřelo při nich přes 300 tisíc Afričanů. Na lebkách obětí chtěli vědci demonstrovat své rasistické teze. Ostatky na dlouho zmizely. Teprve před třinácti lety zveřejnili němečtí novináři záběry z místa jejich uskladnění.

Postavit se vlastní minulosti

Ve sklepích berlínské budovy se nachází na šest tisíc lebek z dob německého koloniálního panství, donedávna nepopsaných a zčásti shnilých. Jejich natáčení zákony zakazují s ohledem na úctu k ostatkům. Veřejnost zatím viděla dvě z nich, které Německo slavnostně vrátilo Namibii. „Musíme se postavit vlastní minulosti,“ uvedla Michelle Münteferingová z německého ministerstva zahraničních věcí.

Jak je to složité, ukazuje i název jedné z metropolitních ulic. Když Sururu Mboro přijel do Berlína, s překvapením zjistil, že nese jméno Carla Peterse – bývalého vládce jeho kraje a masového vraha, kterého za násilnosti odsoudilo samotné německé císařství a osobně ho rehabilitoval Adolf Hitler.

„Po takovém člověku? Slzy mi tekly po tvářích,“ řekl Mboro, zakladatel organizace Berlin Postkolonial.

Přejmenování ulice po dlouhém Mborově úsilí sice schválily úřady, odmítají ho ale místní obyvatelé. A Mboro zatím neuspěl ani při pátrání po lebce Mangi Meliho. Mezi hromadami ostatků se ji nepodařilo odhalit ani pomocí testů DNA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 32 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 5 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 5 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 9 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...