Na šestiměsíční misi odletěla tříčlenná posádka čínské vesmírné lodi Šen-čou 14. Míří k čínské vesmírné stanici Tchien-kung, která je prázdná od dubna, kdy se z ní vrátili členové předchozí pilotované mise Šen-čou 13. To by se po skončení Šen-čou 14 nemělo opakovat, další kosmonauti přiletí na stanici ještě před návratem trojice, která se do vesmíru vydala nyní.
Na čínskou vesmírnou stanici odletěli tři kosmonauti, postaví nové moduly
Cílem mise Šen-čou 14 je podle agentury Nová Čína stavba dvou nových modulů Tchien-kungu, které budou sloužit pro laboratorní a vědecké účely. Loď odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchuan v severozápadní Číně v 10:44 místního času.
Posádku vede Čchen Tung, pro nějž je to již druhá vesmírná mise. Spolu s ním odstartovali Cchaj Su-če a Liou Jang, která je první ženou, jež v rámci čínského vesmírného programu odstartovala do vesmíru.
Čínští kosmonauté by se na Zemi měli vrátit v prosinci. Na konci jejich půlroční mise se k nim na tři až pět dnů připojí posádka z lodi Šen-čou 15. Na čínské vesmírné stanici by tak vůbec poprvé mělo být najednou šest lidí.
Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru, v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci, loni i na Marsu. Peking rovněž uvažuje o vyslání lidské posádky na Měsíc.
Realizace čínské vesmírné stanice začala v loňském roce, kdy Peking poslal do vesmíru největší obytný modul. Připojením dalších dvou modulů, jež by měly dorazit v červenci a říjnu, se podle vedoucího mise stane stanice „stabilnější, bude mít účinnější funkce a úplnější vybavení“.