Japonský premiér Fumio Kišida vyvázl bez zranění z incidentu, kdy muž z davu před jeho vystoupením ve městě Wakajama hodil předmět, načež se ozval výbuch. Podle japonských médií šlo zřejmě o dýmovnici. Policie podezřelého zadržela. Útok se stal necelý rok poté, co při atentátu během volební kampaně přišel o život bývalý premiér Šinzó Abe.
Muž na mítinku japonského premiéra hodil dýmovnici. Kišida vyvázl bez zranění
Když se na místě ozval zvuk podobný explozi, část z několika stovek lidí se dala na útěk. Na televizních záběrech bylo vidět policisty, jak přemohli a odvedli podezřelého. Na místě byl zatčen čtyřiadvacetiletý Rjudži Kimura z prefektury Hjógo, uvedla s odvoláním na zdroje z vyšetřování agentura Kjódó.
Při incidentu byl lehce zraněn jeden policista, napsal list Nikkei s odvoláním na policejní velitelství v prefektuře Wakajama.
Agentura Kjódó uvádí, že muž předmět hodil přímo po Kišidovi v okamžiku, kdy pětašedesátiletý politik mluvil s kandidátem vládní strany. Televize NHK informovala, že muž bombu hodil v místě chystaného vystoupení. Incident se odehrál kolem 11:25 místního času (04:25 SELČ).
Kišida uvedl, že incident by neměl narušit volební proces. „Společně musíme pokračovat ve volbách,“ řekl. „Policie vyšetřuje podrobnosti, ale rád bych se omluvil za to, že jsem znepokojil mnoho lidí a způsobil jim potíže,“ řekl premiér v projevu na další zastávce své volební kampaně.
„Volby jsou základem demokracie. Takové násilí je neodpustitelné,“ prohlásil tajemník japonské vlády Hirokazu Macuno, podle kterého policie vyšetřuje motivy podezřelého a také dostala pokyn posílit bezpečnostní opatření. Útok přišel před místními volbami a před doplňovacími volbami na uvolněná místa v parlamentu. Hlasování je naplánováno na 23. dubna.
Hlasitý výbuch a panika
Naoja Tanimoto, který byl v davu lidí, řekl, že asi deset vteřin poté, co byl muž sražen k zemi, slyšel hlasitý výbuch. „V rybářském přístavu panuje obvykle klid, takže jsem se opravdu lekl. Všichni jsme propadli panice,“ řekl agentuře Kjódó jednatřicetiletý Tanimoto.
Incident se stal v malém rybářském přístavu u města Wakajama, které je centrem stejnojmenné prefektury. Policisté po incidentu Kišidu okamžitě odvedli k autu zaparkovanému poblíž a odvezli jej do sídla policie.
Jedna svědkyně televizi NHK řekla, že stála v davu, když viděla, jak zezadu něco přilétlo. „Běžela jsem jako zběsilá a asi po deseti vteřinách jsem uslyšela náhlý hluk a mé dítě se rozplakalo. Byla jsem v šoku. Srdce mi ještě buší,“ řekla. Další svědek řekl, že lidé křičeli a že viděl, jak policisté někoho zatkli těsně předtím, než nastala exploze.
Loni v červenci po atentátu zemřel bývalý japonský premiér Šinzó Abe, který byl stejně jako Kišida členem Liberálnědemokratické strany. Atentát vedl k sérii odstoupení policejních náčelníků a úřady zpřísnily směrnice ohledně ochrany politických vůdců a dalších důležitých představitelů.
Japonsko tento víkend hostí ministerské schůzky skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, v květnu se pak bude v Hirošimě konat summit G7. Tajemník Macuno podle agentury Reuters ujistil, že vláda udělá vše, co je nezbytné, aby zajistila bezpečnost této vrcholné schůzky.