Mrazivý výkyv teplot si vybral svou daň na ovoci napříč Evropou

3 minuty
Události: Evropská úroda ovoce zasažená mrazy
Zdroj: ČT24

Rekordní teplo a po něm prudký propad – mnohde až pod nulu – řeší zemědělci od Balkánu po Nizozemsko. V Polsku někde mráz zničil celou úrodu. Nizozemci se zkoušeli bránit rosením, Chorvaté už zdražovali.

Prudký výkyv teplot pocítili i v ovocných sadech nedaleko Szydlowce, severně od Krakova. Mrazy posledních nocí – až minus pět stupňů Celsia – tu připomínají zbytky ohňů, kterými se farmáři snažili úrodu ochránit.

Při bližším pohledu je však jasné, že to nepomohlo. Všechno pomrzlo. „Sklizeň ovoce bude menší o devadesát procent, někde až o sto. Takže nebude žádná. Platí to u všeho, zasažené jsou třešně, švestky, meruňky, ale také borůvky,“ řekl zástupce vojvody Svatokřížského vojvodství Michal Skotnicki.

Podobně dopadla například úroda řepky nedaleko Katovic.

Proti podobným výkyvům počasí jsou místní pěstitelé bezmocní. A navíc jim pojišťovny odmítají úrodu proti mrazu pojistit. Majitelé sadů tak teď spoléhají už jen na pomoc státu.

„Mrazy zasáhly rozsáhlé pěstitelské oblasti ve střední Evropě, nejedná se tedy jen o český problém. Právě proto by ceny mohly reagovat výrazněji než v minulosti,“ řekl agentuře ČTK analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Pokud mrazy způsobí nedostatek v našem regionu, budou řetězce hledat ve vzdálenějších oblastech. To však způsobí další tlak na cenu,“ uvedl.

Tvrdě zasažení polští vinaři

Jako hotovou katastrofu hodnotí důsledky mrazů vinaři v okolí západopolského města Zelená Hora. „Vinaři boj s jarními mrazy prohráli. Mráz zničil téměř všechny mladé výhonky a květy,“ píše list Gazeta Wyborcza na svém webu a předvídá, že hrozny k výrobě polského vína bude nutné dovézt z Česka. I kdyby se polské vinice ještě vzpamatovaly, úroda bude jen třetinová, dodal.

Mráz, který dorazil o víkendu, se vinaři snažili zdolat zapalováním ohňů a speciálních svíček. Nad největší, třicetihektarovou vinicí létal vrtulník, aby rozehnal studené povětří. „Vrtulníková metoda jako ochrana před mrazy je považována za nejúčinnější. Bohužel počet pilotů, kteří se v Polsku k něčemu takovému odhodlají, je blízký nule,“ postěžoval si majitel jiné vinice.

Někteří vinaři polévali révu vodou, aby ji ochránila ledová krusta. Ale když teplota klesla pod sedm stupňů, byli neúspěšní. „Poslední den, když jsme se podívali na promrzlé rostliny, jsme se mlčky rozešli. Něco v nás prasklo,“ vylíčil Wladysław Czulak, který se snažil zachránit malou vinici v obci Zaborze.

Majitelka jiné vinice nad Odrou, Kinga Koziarská, hovoří o nejhorším jaru za mnoho let. Vínu se rodina věnuje čtyři desetiletí, ale takovou pohromu ještě nezažila. „Víno vzniká na vinici, a ne ve sklípku. Vypadá to, že ročník 2024 bude nepatrný,“ řekla novinářům. „Ale doufáme, že se réva vzpamatuje a my s ní,“ dodala.

V Rakousku čekají kritickou noc

V Nizozemsku pak opět zkusili techniku rosení, s níž mají dlouholeté zkušenosti. Voda při přeměně na led vydává teplo a vzniklá krusta pak rostliny ochrání. „Vrstva ledu poskytuje určitou izolaci a latentní teplo. Udržuje teplotu uvnitř těsně nad nulou,“ řekl nizozemský pěstitel ovoce Joost van Diepen.

K poškození stačí minus dva až tři stupně. To vědí i v rakouské oblasti kolem Kitssee, kde se pěstuje nejvíc meruněk v celé zemi. V místních sadech je na 35 tisíc stromů a na části z nich už jsou, nezvykle brzy, vidět drobné plody.

Duben přinesl i do této alpské země výrazné výkyvy teplot. Třicetistupňová vedra vystřídaly během jednoho týdne i přízemní mrazy. Po extrémních změnách počasí ale pěstitelé extrémní škody zatím nehlásí. Ty však mohou přijít záhy. Kritická může být právě nadcházející noc.

Chorvaté už zdražovali

Chladné počasí se dostalo také do Chorvatska. V Záhřebu se teplota v půlce dubna propadla o dvacet stupňů během 24 hodin. To se promítá i do cen. „Třeba loni stálo kilo brokolice 70 centů, letos jsou to čtyři eura,“ řekla chorvatská pěstitelka zeleniny Ljiljana.

Teploty pod deset stupňů nesvědčí ani místním olivovníkům. U nich ale pěstitelé slibují, že cenu výrazně zvedat nebudou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur. Unijní exekutiva sdělila, že rozhodnutí tribunálu bere na vědomí, důkladně ho prostuduje a přijme nové rozhodnutí s podrobnějším vysvětlením svých kroků.
09:47Aktualizovánopřed 4 mminutami

ŽivěNa Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) hovoří k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
13:22Aktualizovánopřed 6 mminutami

Další balík protiruských sankcí se soustředí na stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na sedmnáctém balíku sankcí proti Rusku, který se má soustředit na jeho stínovou flotilu. Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. O jaké země jde, nebylo bezprostředně jasné, nejedná se však o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady.
před 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet migrantů mířících nelegálně do EU významně klesl

Počet migrantů mířících nelegálně do Evropské unie klesl za první čtyři měsíce letošního roku o čtvrtinu, uvedla ve středu unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvíce podle jejích statistik proti stejnému období loňska ubylo lidí přicházejících balkánskou cestou, nejčastější trasou bylo centrální Středomoří, kde se počet migrantů téměř nezměnil.
před 1 hhodinou

USA chtějí dohodu s Íránem, ten ale musí přestat živit teror, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně. Šéf Bílého domu to uvedl na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu.
před 1 hhodinou

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 3 hhodinami
Načítání...